Meslek liseliler psikolog kapılarında

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Meslek liseleri, katsayı engelinden dolayı umutsuzluğa düşen öğrencilerine üniversiteyi sevdirmek için her yolu deniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Okul ayrıca üniversitedeki gibi "laboratuvar derslik" uygulaması başlattı. Öğretmenler sınıflarda duruyor, öğrenciler sınıf sınıf gezerek öğretmenlerden ders alıyor.

Okul Aile Birliği'nin gayretleriyle sistemin maddi külfetini karşılayan yöneticiler, kısa sürede bu çalışmanın meyvesini almış. Okullarını tercih eden öğrenci sayısını 300'den 630'a çıkaran idareciler, üniversite sınavlarından da umutlu. Okul yönetimi, üniversite sınavında sıkıntı yaşayan öğrencilerin moralini düzeltmek için psikolojik yardım sağlıyor. Okulda görevli iki rehberlik danışmanının yanı sıra dışarıdan da özel bir rehberlik servisinden yardım alınıyor. Genel olarak meslek liseli öğrencilerde, üniversiteyi kazanma noktasında umutsuzluğun yüksek olduğunu söyleyen 75. Yıl Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Saadettin Dumlu, "Öğrencilerimizde ciddi bir sıkıntı vardı. Özellikle temel derslere önem vermiyorlardı. Uygulamalarımız derslere ilgiyi tekrar artırdı. Eskiden öğrenciler dersi ancak yüzde 10 seviyesinde dinliyordu. Bu şimdi yüzde 50'ye çıktı." dedi. Şu anda başta fizik, kimya, biyoloji, edebiyat olmak üzere dersleri teknik donanımlı sınıflarda gören öğrenciler, "Nasılsa üniversitede dört yıllık bir bölümü kazanamayacağım." düşüncesinden kurtulmuş, hedeflerine üniversiteyi de koymuş. Öğrencilerin derslere ilgilerinden memnun olan öğretmenler de daha istekli anlatmaya başlamış.

90 öğretmenin bulunduğu 35 şubeli okulda her sınıf için teknolojik yenilemenin maliyeti ise 6-7 bin YTL civarında. Okul yönetimi, bu zamana kadar yedi sınıfın teknolojik altyapısını kendi imkanlarıyla hazırlamış. Diğer sınıflarsa hayırseverlerin yardımını bekliyor. Okulun diğer bir çalışması ise laboratuvar derslik uygulaması. Uygulamayla öğretmenler, kendilerine ait sınıflarda öğrencilere ders veriyor. Öğrencilerin ders ders gezdiği bu sınıflarda gerekli bütün malzemeler sabit olarak bulunuyor. Bütün bunların meyvesini alan okulda, bugüne kadar öğrenim gören bin 300 öğrenciden sadece biri hakkında disiplin soruşturması açılmış.

Öğrenciler de sene başından beri yapılan değişiklikleri memnuniyetle karşılıyor. Bu uygulamalarla bir nevi üniversite ortamına hazırlandıklarını söyleyen Esra Yener, "Her dersin ayrı sınıfı olması ve teknik altyapının bulunması derslere ilgimizi artırdı. Malzeme olarak ilgimizi çeken zengin bir ortamda ders yapıyoruz." diyor. Konuları somut olarak öğrenmenin kendilerini derse daha çok bağladığını anlatan Emre Balta da, "Üniversite bizim için engel; ama böylelikle daha çok konu öğreniyoruz." şeklinde konuşuyor.

Gelecek kaygıları çok yüksek

Okulun, öğrencilerin sorunlarını yakından takip eden biyolog psikolojik danışmanlık yetkilisi Hülya Korkut, öğrencilerin gelecekle ilgili kaygılarının çok yüksek olduğunu söyledi. Okul yönetiminin kendilerine başvurmalarındaki temel nedenlerden birinin öğrencilerle iletişimde problem yaşamaları olduğunu dile getiren Korkut, "Öğrencilerin gelecekle ilgili kaygılarını ortadan kaldırmak için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Onlara her şeyin üniversiteye endeksli olmadığını belirtiyoruz. Öğrencilere, geleceğe daha huzurlu bakmalarını ve kendilerine güvenmelerini telkin ediyoruz." şeklinde konuşuyor. Okullardaki şiddetin önüne geçebilmek ve öğrencilerle iletişimi artırmak için 'daha sağlıklı neler yapılabilir'in cevabını aradıklarını anlatan psikolog Korkut, "Öğrencilere eğitim çalışmaları ve grup terapileriyle yardımcı olacağız. Bu süreç yaklaşık 3 ay devam edecek." şeklinde konuşuyor. Üniversite konusunda öğrencileri umutsuzluğa düşmemeleri için motive ettiklerini de aktaran Korkut şöyle konuşuyor: "Bununla beraber onlara üniversitenin dışında meslekleriyle ilgili alanların faydalarını hatırlatarak. Her şeyin üniversite okumak olmadığını dile getiriyoruz." Danışmanlık şirketi ayrıca öğrencilerin ailelerine yönelik çalışmalar da yapacak. Korkut, bu konuda şunları söylüyor: "Eğitimde her şey ailede başlıyor, ailede bitiyor. Ergenlerle iletişim kurmak aile içinde problem oluyor. Biz bunu ortadan kaldırmayı hedefliyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious