Mesleki Eğitim Genel Kurulu, 7 Haziran'da

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Mesleki Eğitim Genel Kurulu'nun sektör temsilcilerinin de katılımı ile 7 Haziran'da gerçekleştirileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Burada bir konuşma yapan Bakan Çelik, AB'nin eğitim ile ilgili müktesebatında Türkiye ile müzakere konusu olacak kısmın mesleki eğitim olduğuna dikkat çekti.

Müzakereler çerçevesinde ilköğretim ve ortaöğretimde bir sorun olmadığının altını çizen Çelik, "Yükseköğretim ile ilgili standartlar var. Bir de mesleki ve teknik eğitim var" diye konuştu.

7 Haziran'da Mesleki Eğitim Genel Kurulu yapılacağını açıklayan Çelik, toplantıya sektör temsilcilerinin de davet edileceğini kaydetti.

Çelik, "Mesleki Teknik Eğitim Genel Kurulu'nda bir şey yapmış gibi görünme faaliyeti içinde olmayacağız, onların hepsini davet ederek, yapılanları, yapılmayanları, yapılması gerekenleri konuşacağız." şeklinde konuştu.

Toplantıya Ziya Selçuk'un istifasından sonra Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'na getirilen İrfan Erdoğan da katıldı.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada, öğrenci merkezli öğrenim yaklaşımının temelinde, 'herkes farklı öğrenebilir' anlayışının yattığını vurguladı.

Bazı kişilerin yazarak, bazılarının okuyarak, bazılarının ise bizzat dokunarak öğrenebildiğini dile getiren Erdoğan, "Dikkatli olunmazsa, eğitim sistemi potansiyelleri heba edebilir" dedi.

'Birine uyan herkese uyar' düşüncesinin yanlış olduğunu söyleyen Erdoğan, "Hiçbir teori, modeli doğma haline, egemen bir model haline getirmemeliyiz" ifadesini kullandı.

Öte yandan Bakan Çelik, YÖK'ün İlahiyat Fakülteleri bünyesindeki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri yetiştiren bölümlerin eğitim fakültelerine devredilmesi yönündeki kararı ile ilgili sorularını yanıtsız bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious