Mesleklerini çok seven hemşireler mutsuz

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Gazi Üniversitesi Çorum Sağlık Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören bir grup öğrenci tarafından yapılan araştırmada, "hemşirelerin mesleklerini çok sevdikleri, fakat mutsuz oldukları" belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hemşireler Haftası nedeniyle Gazi Üniversitesi Çorum Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencileri Yeliz Işık, Fatma Özgün, Mücella Temur ve Ayşe Zeren tarafından Çorum Devlet Hastanesi'nde görev yapan 100 ebe ve hemşire ile 50 doktor arasında hemşirelik mesleğine ilişkin bir araştırma yapıldı. İlginç sonuçların ortaya çıktığı araştırma hakkında bilgi veren Gazi Üniversitesi Çorum Sağlık Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Feriha Yıldırım, araştırmaya katılanlarının büyük çoğunluğunu 25-34 yaş grubundaki hemşirelerin oluşturduğunu ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, araştırmaya katılanların yüzde 63'lük bölümünü hemşirelerin oluşturduğu söyleyerek, "Bu gruptaki hemşirelerin yüzde 48'i, 'mesleklerini çok sevdiklerini, ancak kendilerini bir o kadar da tükenmiş hissettiklerini' ifade ediyorlar. Araştırmaya katılan hemşirelerin yüzde 50'si ise 'keşke daha saygın ve güçlü bir meslekte çalışsaydım' diyor. Yapılan araştırmada yaş ile kendisini tükenmiş hissetme durumu ve 'daha saygın ve güçlü bir meslekte çalışsaydım' düşüncesini benimseme arasında anlamlı bir ilişki var." dedi.

Okul Müdürü Feriha Yıldırım, yapılan araştırmaya katılan doktorların yüzde 92'sinin hemşirelik mesleğinin lisans düzeyinde olmasını istediklerini anlattı.

Yaptıkları araştırmanın 20-21 Nisan 2006 tarihinde Şanlıurfa'da gerçekleştirilen 5. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi'nde sunulduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Feriha Yıldırım, çalışmayı yapan öğrencileri kutladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious