Mesud Barzani cuma gününden bu yana sır oldu!

  • Giriş : 27.11.2007 / 09:14:00
  • Güncelleme : 27.11.2007 / 09:22:46

Barzani sır oldu. Kardeşini görmeye mi gitti, üniversiteye mi? Yoksa ağır hasta mı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mesud Barzani'nin Cuma gününden bu yana sır oldu. Her gün en az bir demeci yayınlanan Barzani o günden bu yana sessizliğe gömüldü. Peki Barzani nerede, neden saklanıyor ya da başına bir şey mi geldi?

İŞTE BARZANİ İLE İLGİLİ İDDİALAR

BARZANİ YARALANDI

Her şey bir Arap Gazetesi'nin iddiasıyla patlak verdi. Gazetenin iddiasına göre Kuzey Irak bölgesel yönetimi lideri Barzani, PKK ile kimliği belirsiz kişiler arasında çıkan bir çatışmada yaralanmıştı. Gazetenin diğer iddiası Barzani'nin yakın tarihte Kuzey Irak'ta beklenen sürpriz bir gelişme nedeniyle uzaklaştığı yönünde...

KARDEŞİNİ GÖRMEK İÇİN İSVİÇRE'YE Mİ GİTTİ?

Çeşitli Kürt internet siteleri Mesut Barzani'nin Kuzey Irak'tan ani bir kararla önceki gün ayrıldıktan sonra açıklanmayan bir Avrupa ülkesine giderek temaslarda bulunduğunu öne sürdü.

Adı açıklanmayan bu Avrupa ülkesinin ise İsviçre olduğu tahmin ediliyor. Çünkü Mesut Barzani'nin Cumartesi günü İsviçre'de kardeşi Vecih Barzani ile görüştüğü de iddialardan bir tanesi.

Bilindiği gibi Mesut Barzani'nin kardeşi Vecih Barzani 2. Körfez savaşında

DOKTORA TEZİ İÇİN LONDRA'DA MI?

Diğer bir iddaya göreyse Barzani İngiltere'nin Başkenti Londra'da. Barzani Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan akşam Londra Havaalanı'nda görülmüş. Çünkü Mesut Barzani, Londra'daki Cambridge Üniversitesi sosyal bilimlerde doktora öğrenimi de görüyor. Barzani'nin okuluna gitmiş olabileceği de ihtimaller arasında.

AVRUPA'DA PKK İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER YAPIYOR

PKK'ya yakınlığı ile tanınan Fırat Haber Ajansı ise Barzani'nin Avrupa'daki temaslarını tamamladıktan sonra ABD'ye gideceğini, PKK konusunda görüşmeler yaptığını öne sürdü. Barzani'nin PKK'ya tavır alma karşılığında Kuzey Irak'taki Kürt yönetimin çıkarlarını koruma ve Kerkük'ün Kürt yönetime bağlanması konusunda garanti isteyeği ileri sürüldü. Ancak Ajans, Barzani'nin bu görüşmeleri neden gizli yaptığı konusunda bir açıklama yapmadı.

İSRAİL'DE SAKLANIYOR

Diğer bir iddia ise Mesut Barzani kendisine yapılacak bir suikast planından haberdar oldu. O yüzden İsrail'de saklanıyor.

Tüm bunlar, Mesut Barzani ortaya çıkıp gerçeği açıklayana kadar iddia olarak kalacak. Ancak bu olaydaki tek gerçek Barzani'nin ortadan kaybolduğu...


SON İDDİA HASTA

En son gelen habere göre; yabancı bir ülkeyi ziyaret ettiği söylenen, ancak bu ziyareti gizli tutulan bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani hasta ve tedavi için İsviçre'ye gitti. Barzani'nin hastalık yüzünden mi, yoksa herhangi bir çatışmada yaralandığı için mi orada olduğu bilinmiyor.
İsrail istihbaratına yakın Debka File adlı internet sitesi ise, Barzani’nin tedavi amacıyla Ürdün üzerinden İsrail’in Tel Aviv kentine götürülerek bir hastaneye kaldırıldığını iddia etmişti. Bu yöndeki haberleri yalanlayan Kürt yönetimi, Barzani’nin hangi ülkede olduğunu açıklamadı.


Ancak Barzani’nin tedavi için İsviçre’ye gittiği ve daha sonra bu ülkeden ayrıldığı öğrenildi.


ABD kuvvetleri tarafından konvoyu ile birlikte vurulmuştu. Vecih Barzani bu saldırıda felç olmuştu. Vecih Barzani, hastalığından dolayı Almanya'da ikamet ediyor. Mesut Barzani her Avrupa seyahatinde Vecih'i mutlaka ziyaret ediyor. Vecih'in Cumartesi günü İsviçre'nin Zürih kentine giderek burada kontrollerini yaptığı ve bu yüzden aynı gün Mesut Barzani'nin de Zürih'te Vecih'le görüştüğü öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious