Mesud Barzani: Kerkük bizim kutsal meselemiz

  • Giriş : 25.09.2007 / 11:14:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 13:47:48

Barzani, “Kerkük'te çok baskı gördük. Kerkük bizim kutsal meselemiz” dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kerkük'te referandum tartışmaları sürerken, dün Erbil'de bir konuşma yapan Bölgesel yönetim başkanı Barzani, “Kerkük'te çok baskı gördük. Kerkük bizim kutsal meselemiz” dedi

Kuzey Irak bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesud Barzani, dün Erbil'de 'Kürdistan Öğrenciler Birliği' 12. kongresine katılıp bir konuşma yaparak Kerkük konusunda taviz vermeyeceklerini, bu konunun kendileri için kutsal olduğunu söyledi. Rizgarî Online sitesinin haberine göre Kerkük meselesine ilişkin açıklamaların iç siyasete dönük veya tehdit amaçlı açılamalar olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Barzani, Kerkük'te yıllar boyunca Kürtlere baskı ve zülüm uygulandığı için bu meselesinin kendileri için kutsal bir mesele haline geldiğini dile getirdi. Kerkük için bedel ödemeye hazır olduklarını vurgulayan Barzani şunları söyledi: “Kürd Ulusal Kurtuluş Mücadelesi Önderleri Ölümsüz Şeyh Mahmudi Hefid ve Mustafa Barzani dönemlerinde bile Kerkük konusunda taviz verilmemiştir. Bu eşsiz önderler gerektiğinde hiç çekinmeden Kerkük için bedeller ödemiştir. Bugün biz niye bedel ödemeyelim ki. Bu konuda hiç çekinmeden bedel ödemeye hazırız” dedi.

HILLARY: KÜRTLERİ KORUYALIM

Bu arada Amerika'da Demokrat Parti'den başkan aday adayı senator Hillary Clinton, Iraklı Kürtler hem korunmalı hem de bölgelerinde teröristleri barındırmamalı dedi. Irak savaşına ilişkin görüşlerini CBS televizyonunda anlatan Clinton, ABD'nin bu ülkedeki muharip birliklerinin çoğunun geri çekilmesi için bir tarih belirlenmesini desteklediğini belirtti. Hillary Clinton, ABD ordusunun önemli bölümünün Irak'tan çekilmesinden sonra da geriye kalan Amerikan askerlerinin, El Kaide ile müca-deleyi ve Irak ordusunun eğitimini sürdürmesi gerektiğini kaydederek “bence kuzeyde Kürtlere ilişkin görev de devam edecek” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious