Mesud Barzani sınır ötesi operasyonu sert dille kınadı

Mesud Barzani sınır ötesi operasyonu sert dille kınadı.11741
  • Giriş : 18.12.2007 / 00:24:00

Barzani, TSK'nın önceki gece terör örgütüne yönelik gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonu kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Barzani, Erbil'e bağlı Selahaddin kasabasında İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, "Türkiye bir suç işledi ve bunu çok sert bir şekilde kınıyoruz. Bu operasyonda sivil halk öldü ve yaralandı. Bu da bizim tarafımızdan kabul edilmeyecek bir suçtur" diye konuştu.

ABD'den de ahlaki ve görev değerlerini gözden geçirmesini istediklerini söyleyen Barzani, ABD'nin bölgeden sorumlu olduğunu savundu.

Operasyondan ABD'nin haberi olup olmadığı yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Barzani, bunun ABD'nin haberi olmaksızın yapılamayacağını, bölgenin hava saha sorumluluğunun ABD'de bulunduğunu söyledi.

İngiltere Dışişleri Miliband ise üçlü bir mekanizma kurulursa ve diyalog yolları görüşülürse bu sorunun daha etkin şekilde çözüleceğine emin olduklarını söyledi.

Kandil Dağı bombalandı

Genelkurmay Başkanlığı, 16 Aralık'ta, Irak'ın kuzeyindeki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK'ya ait hedeflerin, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının uyguladığı geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulduğunu bildirdi.

Böylece TSK, PKK'ya karşı tarihinin en geniş kapsamlı hava operasyonuna imza attı.

Kuzey Irak harekatında birçok gelişmiş savunma teknolojisi ilk defa kullanıldı. Operasyon sırasında modernize edilmiş F-4 2020 ve F-16'lar bölgede birlikte görev yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious