Mesud Barzani'nin derdi Türkiye'nin Irak'taki üsleri

Mesud Barzani'nin derdi Türkiye'nin Irak'taki üsleri.10599
  • Giriş : 06.03.2008 / 05:16:00
  • Güncelleme : 06.03.2008 / 00:57:29

Bölgesel Kürt Parlamentosu, Kuzey Irak’ta konuşlu Türk askeri üslerinin kapatılmasını kararlaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bölgesel Kürt Parlamentosu, Kuzey Irak’ta konuşlu Türk askeri üslerinin kapatılmasını kararlaştırdı. TSK’nın bu karara tepkisi, “O karar bizi bağlamaz” oldu.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terör örgütü PKK’ya karşı gerçekleştirdiği sınır ötesi harekâtın gölgesinde, çok kritik bir karara imza attığı ortaya çıktı.

Bölgesel Kürt Parlamentosu, Kuzey Irak’ta konuşlu Türk askeri üslerinin kapatılmasını kararlaştırdı. TSK’nın bu karara tepkisi, “O karar bizi bağlamaz” şeklinde oldu. Konunun, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin cuma günü Ankara’ya yapacağı ziyaret sırasında gündeme gelmesi bekleniyor.

Onların isteği üzerine kuruldu

Türk askerleri, Mesud Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokratik Partisi ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği arasındaki çatışmaları önlemek amacıyla, onların isteği üzerine 1995’te Kuzey Irak’a yerleşti. Türkiye’nin bu kapsamda Bamerni, Batufa, Kanimasi ve Dilmentepe’deki birliklerde 1400 ila 2 bin arasında Türk askeriyle bir tank taburu bulunuyor. Birlikler, PKK’ya yönelik operasyonlarda izleme ve gözetleme görevi görüyor.
TSK’nın üst düzey bir yetkilisi, bu gelişmeye, “O karar bizi bağlamaz. Silahlı kuvvetler, son terörist kalana kadar bölgedeki varlığını sürdürecektir” sözleriyle tepki gösterdi.

Talabani’ye aktarılacak

Talabani’nin cuma günü Ankara’ya resmi bir ziyaret yapması planlanıyor. Kuzey Irak’taki Türk üslerinin kapatılması konusunun bu ziyaret sırasında gündeme geleceği belirtiliyor.
Kürt parlamentosunun, üslerin kapatılmasına ilişkin kararı karşısında, Irak merkezi hükümetinin önümüzdeki dönemde nasıl bir tutum izleyeceği de Ankara’da merakla bekleniyor.

Gerilim 21 Şubat’ta ilk sinyalini verdi

Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askeri üsleriyle ilgili son gerginlik, TSK’nın 21 Şubat’ta başlattığı sınır ötesi operasyon sırasında gerçekleşti. Kürt yönetimi, sınır ötesi operasyonun ilk gününde anlaşmalara aykırı olarak tankların üsleri terk ettiğini iddia ederek, üslerinden çıkmalarına engel olmaya çalıştı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Amerikalılarla herhangi bir şey yaşamadık, operasyon esnasında. O olay operasyon bölgesinde olmadı. Aşağıda eski bir havaalanı var Bamerni diye. Orada bizim özel kuvvetlerin unsurları var. Irak’ın birçok yerinde var, bir tanesi de orası.”

Merkezi Irak yönetiminin de onaylaması gerekiyor

TSK, 1995’te, KDP’nin PKK ile mücadelesine destek amacıyla Kuzey Irak’ta konuşlandı. Türk askeri, Bamerni, Batufa, Kanimasi gibi bölgelere yerleşirken, Özel Kuvvetler Komutanlığı da Süleymaniye ve Erbil gibi kentlerde irtibat ofisleri açtı. Operasyonel olmayan bu askeri unsurların temel amacı, “Kuzey Irak’ta yaşanan otorite boşluğu nedeniyle bölgede PKK başta olmak üzere Türkiye’nin güvenliğini etkileyebilecek olayları izleyerek Ankara’ya rapor etmek” olarak belirlendi.
ABD’nin 2003’te Irak’ı işgal edip yönetim değişikliği sağlamasından bu yana bölgedeki Türk askeri, ABD ile koordinasyonun sağlanması, KDP ve KYB ile temas ve PKK’nın faaliyetlerini izlemek gibi çeşitli misyonlar yürütüyor. Bölgesel Kürt Parlamentosu’nun aldığı kararın hayata geçebilmesi için merkezi Irak yönetiminin de bu kararı onaylaması gerektiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious