Mesud Barzani'nin Türkiye'deki şirketleri mercek altında

  • Giriş : 24.10.2007 / 10:31:00
  • Güncelleme : 24.10.2007 / 11:53:02

Barzani"nin Mersin, Van ve Diyarbakır"da bulunduğu ifade edilen şirketleri mercek altında!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani"nin başta Mersin olmak üzere Van ve Diyarbakır"da bulunduğu ifade edilen şirketlerini gündemine aldı.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani"nin Türkiye'deki şirketleri yakın takibe alındı

Türkiye, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani"nin başta Mersin olmak üzere Van ve Diyarbakır"da bulunduğu ifade edilen şirketlerini gündemine aldı.

Bu kapsamda ilk olarak Mersin Ticaret Bölgesi"nde konuyla ilgili denetim başlatıldı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadri Şaman, serbest bölgede faaliyet gösteren 82 Irak kökenli yabancı şirket olduğunu ancak bunların arasında Kerkük ve Musul"dan gelen Türkmenler"e ait firmaların da bulunduğunu söyledi. Bugüne kadar söz konusu firmaların sık sık denetlendiğini belirten Şaman, şunları söyledi: “Barzani"nin doğrudan ismini taşıyan, onun adına kayıtlı faaliyet gösteren firma bulunmuyor. Bu konuyla ilgili iddialar daha önce de gündeme gelmişti. Biz bu konuda büyük hassasiyet gösteriyoruz. Son günlerde de bu firmalara dönük denetimlerimizi sıkılaştırdık.”

Tatilya"yı almışlardı

Son gelişmelerle birlikte gözler Barzani ve yakınlarının Türkiye"de yaptığı ticaret ve yatırımlara çevrildi. Barzani aşiretinden Malaşin Barzani, 1996 yılında kurulan ancak 2001 krizinden sonra zor duruma düşen Tatilya"yı 1.1 milyon dolara satın almıştı. Barzani Ailesi, satın alma işleminin hemen ardından Türkiye"nin ilk “mini Disneyland”ını Kuzey Irak"ın Erbil kentine taşıma kararı aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious