Mesut Barzani yine 'Bağımsızlık' dedi

Mesut Barzani yine 'Bağımsızlık' dedi.14501
  • Giriş : 13.01.2009 / 10:00:00
  • Güncelleme : 13.01.2009 / 10:39:49

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin son dönemdeki tutumunu eleştiren Mesut Barzani, bağımsızlığı öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mesut Barzani, Los Angeles Times gazetesine yaptığı açıklamada, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin son dönemdeki tutumunu eleştirirken, Kürtlerin bağımsızlığını ilan etme düşüncelerini gözden geçirebileceğini söyledi.

Kuzey Irak'taki Dengeazad sitesinin haberine göre, Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin Başkanı Mesut Barzani, ABD gazetesine yaptığı açıklamada Başbakan Nuri Maliki'nin attığı adımların ülkenin birliğini tehdit ettiğini söyledi.
Barzani, "Diktatörlükle yönetilen bir Irak'ı onaylamıyoruz. Ortadoğu'nun birkaç ülkesi üzerinden dağıtılan Kürtler, uzun süreden beri devletlerini kurmak için savaştı. Maliki'nin Kürtlerin haklarına, Peşmergelerin varlığına ve Irak ordusu içindeki Kürtlerin varlığına karşı olduğuna inanmıyoruz. Fakat, ne yazık ki, son dönemlerdeki olaylar, Kürtlere karşı tehlikelidir" diye konuştu.

Barzani, "Özellikle geçen yılın yaz ayında Irak Parlamentosu'nda Şii ve Sünni Arapların Kerkük ile ilgili aldığı karar tamamen Kürtlerin çıkarlarına karşıdır" dedi.

Barzani, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin ardından bir başbakanın Irak'ın durumunu ve anayasayı değiştirme çabasının devam etmesi halinde Kürtlerin bağımsızlık ilan etme düşüncelerini gözden geçirebileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*