Mesut Barzani'den PKK hakkında ılımlı açıklamalar

Mesut Barzani'den PKK hakkında ılımlı açıklamalar.12274
  • Giriş : 30.10.2007 / 17:55:00
  • Güncelleme : 30.10.2007 / 18:00:42

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, PKK ile ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mesut Barzani, PKK konusunda K.Irak'taki siyasi partilerle bir görüşme yaparak mutabakata vardıklarını söyledi.

Konuyla ilgili bir komisyon da kurulacağını aktaran Barzani, Talabani ve Maliki ile de görüşeceklerini ve adım atmak için ortak bir tavır belirleyeceklerini belirtti.

Sorunun barışçıl yollardan çözümünden yana olduklarını yineleyen Barzani, Türkiye'nin Kürt yönetimini muhattap almamasını da eleştirdi.

IKDP ve IKYB yetkilileri, sınır ötesi operasyon ile ilgili Barzani başkanlığında toplantı yaptı. Barzani ve Adnan Müftü birlikte basının karşısına geçti.

IKDP ve IKYB siyasi büro yetkilileri, olası sınır ötesi operasyon ile ilgili Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani başkanlığında toplantı yaptı. Barzani ve Bölgesel Meclis Başkanı Adnan Müftü birlikte basının karşısına geçti.

Barzani, "Çözüm barışçıl olmalıdır. Biz her zaman barış istiyoruz. bölgede herhangi bir çatışmaya razı değiliz." dedi. Barzani, Türkiye'nin Irak Hükümeti ile uzalaşmayı reddettiğini de savundu.

Barzani ayrıca Türkiye ile birlikte terör konusuna çözüm yolu bulmaya hazır olduklarını da açıkladı.

Biz Türkiye'nin düşmanı değiliz. Biz Türkiye'ye barış ve dostluk eli uzatıyoruz. Ama bu tehditle olmaz. Hiç bir şekilde kimsenin emniyetini tehdit etmiyoruz.

PKK'ya kaçırdığı 8 Türk askerini serbest bırakma çağrısı yapan Barzani, PKK'nın 23 yıllık bir sorun olduğunu ve Türk hükümetinin buna bir çözüm bulamadığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious