Mesut Yılmaz liderliğe nasıl geri dönecek?

Mesut Yılmaz liderliğe nasıl geri dönecek?.12749
  • Giriş : 08.06.2009 / 22:31:00

Eski başbakanlardan Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, Demokrat Parti (DP) ve Anavatan Partisi arasındaki birleşme sonrası Türkiye'nin yeniden güçlü bir merkez sağ partiye kavuşacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mesut Yılmaz, DP'li Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal'ı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vatandaşın artık ciddi bir alternatif arayışında olduğunu belirten Yılmaz, iki parti arasında birleşme sürecinin yürütülmesi için komisyon kurulduğunu bildirdi.

Komisyona da belli bir süre verdiklerini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

''Kanuni formalitelerin gerçekleşmesi sonrasında ki bunun da en az 3-4 ayı bulması öngörülüyor, Türkiye yeniden güçlü bir merkez sağ partiye kavuşacaktır. Bunun Türk demokrasisine de yeni bir soluk getireceğine inanıyorum. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu siyasi istikrara, Türkiye'nin geleceğine olan güvenini daha da pekiştireceğine inanıyorum. Bunun şu anki mevcut siyasi iktidar açısından da daha yararlı olacağına inanıyorum. Çünkü kendileri bugünkü mevcut muhalefet partilerinden memnundurlar ama vatandaş çok ciddi bir alternatif arayışı içindedir.''

İKİ SÜREÇ ARASINDAKİ FARK

Türkiye'nin artık önüne bakma zamanının geldiğini belirten Yılmaz, ''Türkiye'nin geleceğinin aşırılıklardan uzak güçlü bir merkez partisi aracılığıyla inşa edileceğine inanıyoruz. Buna katkıda bulunmak için her çabayı harcayacağız'' dedi.

Geçmişte yaşanan ''başarısız birleşmeyle'' ilgili soru üzerine, iki süreç arasındaki farkı değerlendiren Yılmaz, şöyle konuştu:

''Seçim öncesi yapılan bu tür birleşme girişimleri de vatandaş tarafından çok iyi karşılanmaz. O nedenle bunların seçimden makul bir süre önce yapılması lazımdır. Seçime kadar da bu birleşmenin tam bir tek partiye dönüşmesi tercih edilmelidir. Geçen seferki birleşme çabasıyla bu seferki birleşme çabası arasında en önemli fark burada. Dolayısıyla seçim hesaplarından ve kişisel endişelerden uzak olarak bu birleşmeyi gerçekleştirmek mümkün. Yine bu seferki birleşme çalışmasında siyasi iradenin geçen seferkine oranla çok daha güçlü ve iyi niyetli olduğunu görüyorum.''

Birleşmenin DP çatısı altında olacağını ve yeni partiye genel başkanlık gibi bir düşüncesinin olmadığını vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

''Ben, 11 sene genel başkanlık yaptım, 3 defa başbakanlık yaptım. Şu anda bir lider pozisyonu için kendimi hiçbir zaman düşünmüyorum. Böyle bir heves içinde ya da böyle bir göreve hevesli değilim. Ama ben Türkiye'nin geleceği açısından bu birleşmenin mutlaka sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de elimden gelen her türlü katkıyı vereceğim. Bana ne kadar ihtiyaç varsa ben o kadar varım.''

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Yılmaz'a, Atatürk'ün Yalova'da bulunduğu dönemlerde kahve içtiği fincanın bir kopyasını verdi.

Yılmaz, daha sonra Çiftlikköy ilçesine geçerek, Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ'ı ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*