Mesut Yılmaz ne zaman harekete geçecek?

Mesut Yılmaz ne zaman harekete geçecek?.10216
  • Giriş : 29.09.2007 / 01:24:00

Mesut Yılmaz, kendilerinin harekete geçmesinin ancak hükümetin millete yaptığı vaatleri yerine getirememesi, Türkiye'yi bir çıkmaza sürüklemesi halinde mümkün olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yılmaz, Rize Öğretmenevi'nde düzenlenen iftar programının ardından yaptığı konuşmada, hükümetin en önemli sorunları çözmek yerine vatandaşların yıllardan beri polemik konusu olan sorunlarını kaşıdığını ve bunlardan kendisine menfaat umduğunu iddia etti.

Türkiye'nin bu yolda gidebileceği hiç bir yer olmadığını ifade eden Yılmaz, ''Bu yol geçmişte de denenmiş, çıkmaz olduğu defalarca ortaya çıkmış, ama bu çıkmaz sokakların her birinde Türkiye vakit kaybetmiştir. Oysa dünyanın hızla döndüğü, Türkiye'nin AB üyeliği hedefinde yürüdüğü günümüzde yeniden vakit kaybına, ara rejimlere tahammülümüz yoktur. Türkiye demokrasi içerisinde meseleleri çözen, enerjisini tam olarak kullanıp sorunları kesin olarak çözümler getiren bir iktidarı beklemektedir'' dedi.

Yılmaz, umut kırıcı bazı işaretler olmakla birlikte henüz hükümet hakkında hükme varmak için vaktin erken olduğunu ileri sürerek, şöyle konuştu:

''Millet, bir süre daha AK Parti'yi test edecek, icraatlarını görmek isteyecektir. Bu süre zarfında ben Ankara'da arkadaşlarımla temasta bulunuyorum. Burada esas tayin edici olacak olan bugünkü iktidarın tutumu olacaktır. Eğer onlar Türkiye'de gerilime, ekonominin sıkıntıya girmesine sebep olurlarsa, kendilerine verilen emanete sahip çıkamazlarsa o zaman Türkiye'nin gündemine yeni siyasi oluşumlar girecektir. Çünkü siyaset boşluk kaldıran bir hadise değildir. O boşluğu doldurmak için de her zaman en hazırlıklı, donanımlı olan kadro en avantajlı olacaktır. Bugün benim yapmak istediğim budur.''

''...BİRKAÇ AY DAHA BEKLEYECEĞİZ''

Mesut Yılmaz, kendilerinin harekete geçmesinin ancak hükümetin millete yaptığı vaatleri yerine getirememesi, Türkiye'yi bir çıkmaza sürüklemesi halinde mümkün olacağını kaydederek, ''Aceleci davranırsanız bir sonuç alamazsınız. Milletin nabzını iyi ölçmek, zamanında hareket etmek lazımdır. Sonuçta 'mutlaka Türkiye'yi biz yöneteceğiz' diye bir iddiamız yoktur. Millet şu anda bu hükümete oldukça güçlü bir destek verdi. Onlar bunun gereğini yerine getiremez ve millet yeni bir arayış içine girerse o zaman en hazırlıklı ve öne çıkan kadro biz olacağız. Bunun için birkaç ay daha bekleyeceğiz'' diye konuştu.

YÜCE DİVAN

Hükümete karşı hiç bir ön yargısı olmadığını belirten Yılmaz, şunları söyledi:

''Hükümet seçimlerde bize ve arkadaşlarımıza haksızlık yapmış olabilir. Beni Yüce Divana göndermiş olabilir. Bütün bunlardan dolayı hiç bir peşin hükmüm, kinim yok. Eğer Türkiye'ye iyi hizmet ederlerse bütün bunları unutmaya hazırız. Eğer aldıkları büyük desteğin karşılığını veremezlerse 'millet kendi oyunu verdi, verdiği oyunun cezasını çeksin' deme hakkımız, lüksümüz yoktur. O zaman bizim milletin önüne yeni bir alternatif koymamız lazım. Bunun için yeterli tecrübemiz, yeterli kadromuz vardır.''

''Önümüzdeki dönemde bugün öngörülemeyen, beklenmeyen birtakım gelişmelerin
Türkiye'yi sanılandan da erken bir zamanda yeni birtakım siyasi oluşumlara götüreceğini'' öne süren Mesut Yılmaz, ''Benim hedefim Türkiye'nin bütün bunları demokrasi içinde, demokrasiyi kaybetmeden aşmasıdır. Yoksa 1970'li yıllarda olduğu gibi 10 sene süren iç çekişmelerin, arkasından gelen askeri rejimlerin Türkiye'ye vereceği hiç bir şey yoktur. Bunlar Türkiye'nin geleceğinden kaybedilmiş zamanlardır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious