Mesut Yılmaz ortada kaldı

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

DYP-ANAVATAN birleşmesi henüz DP çatısı altında oluşturulamadan Mesut Yılmaz'ın Ağar-Mumcu ikilisine karşı yeni bir hareket başlatacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

22 Temmuz'daki seçimlere yönelik siyasi partilerin birleşme ve ittifak çalışmaları devam ederken, özellikle Süleyman Demirel'in "manevi hamiliğinde" devam eden DYP ve ANAVATAN'ın birleşme sürecine itirazlar da yükseliyor. DYP ve ANAVATAN içinden küskünlerin alternatif siyasi hareketler başlatacakları vurgulanıyor.

Demirel'in gayretleriyle oluşan DYP-ANAVATAN birleşmesi henüz Demokrat Parti (DP) çatısı altında resmileşmeden, söz konusu "birlik" çatırdamaya başladı. Daha önce DYP lideri Mehmet Ağar ve ANAVATAN lideri Erkan Mumcu ile görüşen ve birleşme çalışmalarında kendi ekibiyle hareket eden eski Başbakan ve ANAP lideri Mesut Yılmaz, Ağar ve Mumcu ile yollarını ayırma kararı aldı. Yılmaz'ın, Ağar-Mumcu ikilisine karşı yeni bir hareket başlatacağı belirtilirken, DYP-ANAVATAN birleşmesinin baş mimarı Süleyman Demirel'e de muhalif bir tutum içine girdiği gözleniyor.

YILMAZ'IN EKİBİNE TIRPAN

Birleşme kararının ardından Yılmaz'ın Erkan Mumcu'ya önerdiği adaylar, Mumcu tarafından kabul edilmezken, birleşme kararı alınırken de Yılmaz'ın büyük ölçüde "istişare dışı" bırakıldığı belirtiliyor. Demirel bir taraftan da DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile periyodik görüşmelerini sürdürürken, Ağar ile Yılmaz da bu konuda bir görüşme yapmışlardı. Ancak Yılmaz'ın bu süreçte öne çıkmasından rahatsız olan ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, ANAVATAN konusunda tek muhatabın kendisi olduğunu Ağar ve Demirel'e kabul ettirdi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious