Mesut Yılmaz'a Rizeliler tepki gösterdi

Mesut Yılmaz'a Rizeliler tepki gösterdi.13593
  • Giriş : 14.07.2008 / 19:17:00
  • Güncelleme : 14.07.2008 / 19:02:49

Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz'ın, "İslam din olarak daha saldırgan" açıklamasına hemşehrileri tepki gösterdi. Açıklamaları 'haddi aşmak' olarak değerlendiren Rizeliler, Yılmaz'ın konuya bir açıklık getirmesini beklediklerinin altını çizdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mesut Yılmaz, geçen ay AP'deki Yeşiller Grubu'nun düzenlediği toplantıda Lagendijk'e, Müslüman ülkelerde daha saldırgan bir laikliğin olması gerektiğini söyleyerek, "Çünkü İslam daha saldırgan ve elini kaptırırsan kolunu ister." dediği iddia edildi. Star Gazetesi'ne konuşan Joost Lagendijk söz konusu toplantıda Yılmaz ile Türkiye ve laiklik üzerine tartıştıklarını anlatmıştı. Lagendik, Yılmaz'ın, "Müslüman ve Hıristiyan ülkelerdeki laiklik farklı. Hıristiyan ülkelerde saldırgan laiklik konusunda haklı olabilirsiniz; ama biz Müslüman ülkelerde yaşayanlar laiklik konusunda daha saldırgan olmalıyız, çünkü İslam din olarak daha saldırgan." yorumunda bulunduğunu belirtmişti.

Yılmaz'ın bu sözlerine tepki gösteren Rize'deki sivil toplum temsilcilerinin tepkileri şöyle:

Tuncer Ergüven (DP Rize İl Başkanı): "Meut Yılmaz daha önce de AB'nin yolu Diyarbakır'dan geçer demişti. O zaman bir koltuk bekliyordu. Şimdi de baktı Türkiye'de gündem biraz karışık 'acaba bir şey kapabilir miyim' düşüncesiyle böyle konuşmuştur. Fevkalade yanlış bir açıklama. Demek ki, dinin temel felsefesini iyi okumamış, kavrayamamış. Daha iyi okumasını öneririm."

Mehmet Erdoğan (MÜSİAD Rize Şube Başkanı): "Mesut Yılmaz haddini aşmıştır. Bu kadar mütedeyyin insandan oy almış birinin bunları söylemesi haddi aşmaktır. Haberleri okuyunca hayretler içerisinde kaldım. Tüm Rizeliler olarak sayın Yılmaz'dan bu konuya bir açıklık getirmesini bekliyoruz. Gerçekten bunları söylediyse arkasında dursun. Avrupa'da farklı burada farklı konuşmak iki yüzlülüktür."

Muammer Atılgan (Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı): "O öyle söyledi diye doğru o demek değildir. İslam sevgi ve hoşgörü dinidir. Biz inancımızın gereği olarak bütün insanları hoş görürüz. Bilinçsizce yapılmış bir konuşma olarak görüyorum. Bu tür hataları sadece sayın Yılmaz değil, zaman zaman bir çok insan yapıyor. Kanaatimce dini tam olarak bilmiyorlar, anlayamamışlar. Bilseler daha sağduyulu hareket ederler. Keşke tam öğrenip, anlayıp, algılasalar ve öyle hareket etseler. İslamiyette tavsiye, anlatma vardır ama zorlama yoktur. En güzel laiklik, en iyi özgürlük İslamiyet'te vardır."

Nevzat Paliç (Rize Ziraat Odası Başkanı): "Ben Mesut beyin böyle bir açıklama yaptığına tam inanmıyorum. Ama eğer yapmışsa da bunu doğru bulmam mümkün değil. İslam saldırgan değildir, herkesin hakkını korur. Çünkü, İslam saygı, sevgi ve hoşgörü dinidir."

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Ofluoğlu ile Ticaret Borsası Başkanı Tahsin Sancak ise, konunun siyasilerin işi olduğunu ileri sürerek, siyasi konulara girmek istemediklerini, kendi işlerinin ekonomi olduğunu dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*