Mesut Yılmaz'ın davasında karar yarın verilecek

  • Giriş : 22.06.2006 / 00:00:00

Anayasa Mahkemesi'nde yargılanan eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz ve eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in davasında karar yarın açıklanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İddia makamında bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, 3 Mart 2006'da yapılan duruşmada, sanıklara yüklenen suçun yeni Türk Ceza Kanunu'na (TCK) göre, ''ihaleye fesat karıştırma'' değil, ''görevi kötüye kullanma'' olduğunu ve bu suç için aranan 5 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğuna işaret ederek, kamu davasının düşürülmesini talep etmişti.

Yılmaz, ise 20 Nisan'da yapılan duruşmada, suçlamaları kabul etmeyerek, ''Bana verilecek en ağır ceza başsavcı tarafından bu meselenin belirsizliğe terk edilmesidir. Ben suçluysam cezamı verin suçsuzsam başımın üstümdeki bulutları dağıtın. Başsavcının dediği gibi ne zaman aşımından ne de aftan yararlanmak istiyorum. Ben sadece adalet istiyorum. Mahkemenizin en adil kararı vereceğine inanıyorum'' şeklinde konuşmuştu. Taner de savunmasında, beraatini istemişti.

Yılmaz ve Taner, Türkbank ihalesi sürecinde ihalenin yapımında ve fiyat oluşumunda fesat karıştırmak suretiyle güdümlerinde bir medya düzeni kurmak istemekle suçlanıyordu. Yılmaz ve Taner, Türkbank ihalesi ile doğrudan ilişkisi bulunmayan üçüncü şahıs konumundaki Kamuran Çörtük'e ihalede üstlendiği aracılık misyonunun karşılığı olarak Genç TV'nin bedelsiz olarak verilmesini sağladıkları ve bu eylemlerine uyan Türk Ceza Kanununun 64 üncü maddesinin birinci fıkrası delaletiyle, aynı Kanunun 205, 219/1, 4 ve 33. maddelerine göre yargılanmaları isteniyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious