Mesut Yılmaz'ın kardeşine Kassar şoku!

Mesut Yılmaz'ın kardeşine Kassar şoku!.14939
  • Giriş : 04.11.2008 / 08:56:00

Turgut Yılmaz’ın Tekstilbank’ında Kassar şoku. Lübnanlı işadamı Adnan Kassar, Tekstilbank alımını rafa kaldırmasıyla bankanın değeri yüzde 77 eridi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

GSD'nin patronu Turgut Yılmaz'ın Tekstilbank'ında Kassar şoku yaşanıyor. Lübnanlı işadamı Adnan Kassar, Tekstilbank alımını rafa kaldırdı. Kassar 'Kriz nedeniyle Tekstilbank'a sıcak bakmıyoruz' dedi.

KRİZE, sahibi olduğu Tekstilbank satış masasındayken yakalanan GSD Holding'in patronu Turgut Yılmaz en güçlü müşterisini de kaybetti. JP Morgan'ın yürüttüğü satış sürecine ilk günden itibaren büyük ilgi gösteren Lübnan'ın en zengin adamı Adnan Kassar bankaya teklif vermekten vazgeçti. star'a Kassar'ın Tekstilbank'ı almak için teklif verdiğini açıklayan Delta Holding'in sahibi ve Türk-Ortadoğu İş Konseyi Başkanı Mehmet Habbab 'Kassar artık bankaya sıcak bakmıyor' dedi.

DEĞERİ DÜŞÜYOR

KASSAR'IN Tekstilbank'a talip olduğunu 14 Temmuz'da gündeme getirirken, satış aşamasındaki bankanın piyasa değeri bu tarihten sonra yükselişe geçti ve 485 milyon dolardan 25 Ağustos'ta 647 milyon dolara çıktı. Ancak küresel krizin derinleşmesi ve potansiyel alıcılar arasında yer alan Katarlı Doha Bank'ın ihale sürecinden vazgeçtiğini duyurmasıyla Tekstilbank'ın değeri iki ayda yüzde 77 eridi ve dün itibariyle 149 milyon dolara indi. Doha Bank ve Kassar'ın vazgeçmesinin ardından Tekstilbank'ın satışına ilgi duyduğu bilinen tek müşteri Dubai Şeyhi El Maktum'a ait Emirates Bank kaldı.

900 MİLYON $ HAYAL OLDU

SATIŞA yakın kaynaklar geçtiğimiz aylarda bankanın satışı için ön tekliflerin alındığını ve fiyat pazarlığının 900 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini kaydetmişti. Satış süreci devam eden Tekstilbank'ın yüzde 75.5'lik sermayesi GSD Holding'in kontrolünde bulunuyor. 1986'da kurulan banka, 2008 Haziran verilerine göre 3.43 milyar YTL'lik aktifiyle sektörde 19'uncu banka. 60 şube ile hizmet veren Tekstilbank'ın 2.22 milyar YTL'lik kredi hacmi ve milyar 58 milyon YTL'lik mevduatı bulunuyor.

Tekstilbank'tan vazgeçti Türkiye'den değil

AYNI zamanda Adnan Kassar'ın aile dostu olan Mehmet Habbab, Lübnanlı işadamının Tekstilbank'tan vazgeçmesinin Türkiye'yle bağının kesildiği anlamına gelmediğini vurguladı. Habbab, Fransa Holding'in Türkiye'yle ilgili projeler için araştırmalar yaptığını belirterek, uygun koşullar sağlandığında yatırım projelerini açıklayacaklarını vurguladı. Adnan Kassar daha önce Yunanlılar'a satışı BDDK kararıyla iptal edilen Tuncay Özilhan'ın bankası Alternatifbank'ın satış sürecinde de aktif olarak yer almıştı.

Turgut Bey'in kriz talihsizliği

TURGUT Yılmaz'ın sahibi olduğu GSD Holding hisseleri de Tekstilbank'ın satış görüşmelerinden etkilendi. 11 Temmuz'da 0.99 YTL olan hisseler 14 Temmuz'da star'ın Kassar'ın bankayla ilgilendiği yönündeki haberiyle 1.07 YTL'ye yükseldi. Hisseler 6 Ağustos'ta 1.44 YTL'ye kadar çıktıktan sonra dünya piyasalarında küresel krizden kaynaklanan borsadaki düşüşe ayak uydurdu. GSD Holding hisseleri dün 0.46 YTL'den kapandı. Tekstilbank hisseleri de aynı dönemde 1.40 YTL'den 1.86 YTL'ye yükseldikten sonra düşüşe geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*