Metal işçileri aralarında anlaşamıyorlar

Metal işçileri aralarında anlaşamıyorlar.13829
  • Giriş : 11.10.2008 / 11:42:00

Metal sektöründe yaklaşık 100 bin işçiyi kapsayan grup toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk-İş'e bağlı Türk Metal ve DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş arasında sürdürülen görüşmelerde tarafların anlaşmaya varamaması nedeniyle uyuşmazlık tutanağı tutuldu. Hak-İş'e bağlı Çelik-İş ile yürütülen görüşmelerin de uyuşmazlıkla sonuçlanması bekleniyor.

MESS, halen normal çalışmanın yüzde 100 fazlasıyla ödenen fazla mesai ücretinin yüzde 75 oranında yeniden düzenlenmesini önerdi. Esnek çalışma kapsamında denkleştirme süresinin 4 aya çıkarılmasını isteyen MESS, sosyal haklarda da yüzde 6-9 artış teklif etti.

MESS, işçi ücretlerine de altışar aylık dönemler halinde enflasyon oranında zam yapmayı önerdi. MESS, ayrıca ikramiyelerin fiilen çalışılan günler üzerinden ödenmesini, istirahat ve hafta tatili günlerinin ikramiye hesabında dikkate alınmamasını istedi.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, MESS'in, daha önce Türk Metal'e sunduğu teklifin aynısını kendilerine sunduğunu söyledi.

MESS'in, ücret artışı dışındaki tekliflerinin mevcut hakların daha da geriye götürülmesi anlamına geldiğini ifade eden Serdaroğlu, bu teklifleri kabul edilebilir bulmadıkları için uyuşmazlık tutanağı tutuklarını ve arabulucu sürecinin başladığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*