Metal kutulu içecekler mikrop yuvası

Metal kutulu içecekler mikrop yuvası.5015
  • Giriş : 22.05.2008 / 20:21:00

Metal kutularda satılan içeceklerin sağlığınız için ne kadar tehlikeli olduğunu biliyormusunuz ?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

SÜ Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Baysal'dan metal kutulu içecek uyarısı.

Baysal, bu ambalaj türünün yapısı itibariyle mikroorganizma barındırabilme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Öneriyi de söyleyen Baysal, kapağa basit bir koruyucu tabaka eklenerek bu tehlikenin önüne geçilebileceğini sözlerine ekledi.

''SARILIK VE TÜBERKÜLOZA BİLE YOL AÇABİLİR''

Yaz aylarında kutuların dış ortamda daha fazla kalması gibi durumların da enfeksiyon riskini önemli oranda artırdığını bildiren Prof. Dr. Bülent Baysal, şunları söyledi:

''Ağız temasının sağlandığı kapak bölgesinde bulunan ya da kapak açımı sırasında kutu içine geçebilecek mikroorganizmalar, sindirim, solunum ya da ağız bölgesinde bulunabilecek bir çatlaktan direkt olarak vücuda girme olasılığına sahiptir. Bu şekilde, solunum ve idrar yolu enfeksiyonları, hatta sarılık ve tüberküloz gibi hastalıklara bile yol açabilme potansiyeli vardır.''

RİSKİ AZALTMAK İÇİN...

Prof. Dr. Baysal, bu ambalajların yol açabileceği sağlık riskinin çeşitli önemlerle azaltılabileceğini belirterek, şöyle devam etti:

''Üretim aşamasında eklenebilecek basit bir koruyucu tabakanın kullanılması ya da alternatif kapak geliştirilmesiyle mikroorganizmanın vücuda geçmesi minimalize edilebilir. Başta İtalya olmak üzere bazı ülkelerde koruyucu ambalaj uygulamasına geçilip bu sorun aşılmıştır. Enfeksiyon hastalıklardan korunmada en önemli unsur olan etkin el yıkama alışkanlığı, tüketiciyi bu tür enfeksiyonlardan önemli ölçüde koruyacaktır. Kutu içecek açılmadan, ağza değecek kısmın güzelce yıkanması önemlidir. Bu da yapılmadığı takdirde hiç olmazsa kutu içeceğinin bardağa boşaltılarak içilmesi tercih edilebilir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious