'Metal sanayinde ara eleman sıkıntısı var'

  • Giriş : 30.11.2007 / 12:17:00

Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Kazım Yiğit, ülkede ara elemana büyük bir ihtiyaç duyulduğunu, özellikle metal sanayisinde eleman sıkıntısı yaşandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kurumunun Bursa İl Müdürlüğünden genel müdür yardımcılığına atanan Kazım Yiğit, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğin azaltılması için mesleki eğitime önem verilmesi gerektiğini belirtti.
Türkiye'nin en önemli sanayi kuruluşlarının, fabrikalarının Marmara Bölgesi'nde bulunduğunu, ülkenin 4. büyük kenti konumundaki Bursa'da özellikle otomotiv ve tekstil sektörlerinin çok geliştiğini belirten Yiğit, ara eleman bulmakta çok büyük sıkıntı çektiklerini söyledi.
Özellikle yetişmiş tornacı, kaynakçı ve tekstil işçisi bulmakta sıkıntı yaşadıklarına işaret eden Yiğit, şunları kaydetti:
"Zaman zaman işverenlerimizden şikayetler alıyoruz. 'Bu ülkede işsizlik yok herhalde. Talep veriyoruz, bu talebimiz karşılanmıyor' diyorlar. Özellikle metal sanayisinde büyük bir eleman sıkıntısı yaşanıyor. Bir tornacıya, kaynakçıya, presçiye, dokumacıya her zaman ihtiyaç var. Şu an 800'ü aşkın işçi talebi var ve bu sadece açığın bir kısmı. Talepler sürekli geliyor."
Yiğit, 2007 yılının 9 ayında kuruma iş başvurusunda bulunan 24 bin 828 kişiden, 6 bin 413'ünün iş bulduğunu anlatarak " Kurumumuza başvuran her 4 kişiden biri işe yerleştirildi. İş bulamayanların en büyük eksikliği ise nitelik. İşsizliğin ağır ekonomik ve sosyal sonuçlarını giderebilmek için tüm kesimlerle işbirliği yapmak istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious