Meteoroloji, 'statların havasını' alacak

Meteoroloji, 'statların havasını' alacak.16129
  • Giriş : 05.08.2007 / 19:10:00
  • Güncelleme : 05.08.2007 / 17:47:20

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Adnan Ünal, yeni hizmet sunmaya başladıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ünal, İnönü, Olimpiyat, Ali Sami Yen ve Şükrü Saraçoğlu stadyumlarının sıcaklık, nem, rüzgar yön ve şiddeti gibi meteorolojik parametrelerinin maç saatlerinden önce kurumun internet sitesi "www.meteor.gov.tr" üzerinden yayınlanacağını bildirdi.

Çalışmanın şu anda test aşamasında olduğunu ifade eden Ünal, amaçlarının sistemi Süper Lig'de takımları bulunan tüm illere yaymak olduğunu söyledi.

Yapılan işin bir "tahmin çalışması" olduğunun unutulmamasını isteyen Ünal, şöyle konuştu:

"Tabii ki bu bir tahmindir. Siz 100 günlük bir tahmin yaparsınız. Kar yağışı ya da sıcaklık değeri verirsiniz ama tahminlerimizin bir de yüzde 15'lik tutmama payı vardır. Yüz yağıştan ya da 100 sıcaklıktan ya da 100 rüzgar yön ve şiddeti tahmininden 7-8 tanesi tutmamış olabilir. Bu risktir ve her zaman bu mevcuttur. Sistemi arkadaşlarımızla 1-2 ay boyunca değerlendireceğiz. Şayet spor camiasında yer bulursa, böyle bir programı isterlerse, bu istek bize yansırsa biz bunu devam ettireceğiz.

İnsanlar, stadyumlara gitmeden önce bizim sitemizi ziyaret ederlerse nasıl giyineceklerini, yanlarında ek kıyafet ya da şemsiye anlamında bir şey götürmeleri gerekli mi bunu görecekler. Yani, insan sağlığı açısından önemli bulduğumuz için projeyi oluşturduk. Dünyada görülmemiş bir hizmettir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious