Meteoroloji İstanbul'da neden yanıldı?

Meteoroloji İstanbul'da neden yanıldı?.13865
  • Giriş : 30.01.2008 / 09:39:00

Daha önce Ankara'da karın yağacağı saati bile tutturan meteoroloji İstanbul'da nasıl yanıldı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul'da önceki gün başlayacağı söylenen karın, 24 saatlik bir gecikmeyle ve beklenenden az yağması soru işaretlerine neden oldu. Bazı uzmanlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından atılan yağmur bombalarının tahminleri yanılttığı iddiasında bulundu.

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Avrupa'da hava tahminlerinde yanılgı olmamasına karşın Türk meteorolojisinin yanılmasının normal olduğunu söyledi. Prof. Kadıoğlu, "Kurumda 3 bin kişi çalışıyor ama yalnızca 120'si meteorolog" dedi. 18 Mart Üniversitesi'nden Doç. Dr. Murat Türkeş ise, özellikle hızlı gelen sistemlerde zamanlama hatası olabileceğini belirtti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilileri de, "Meteoroloji, bazı verileri bir araya getirip tahmin yapar. İstanbul'da dün (önceki gün) gece kar tahmininde bulunduk. Kar sabah yağdı" dedi.

24 BOMBA ATILDI

Geçen çarşamba başlatılan "bulut tohumlama" çalışmalarında ise şu ana kadar 18 yağmur bombası atıldı. İşlemin 13 Haziran'a kadar süreceğini söyleyen İTÜ Meteoroloji Mühendisliği'nden Prof. Dr. Orhan Şen, "Bugün (dün) 6 tane daha atıldı. Ama bunun meteorolojik tahmini saptırma ihtimali yok. Bunu söylemek bilim cehaleti olur. Burada Amerikan NCAR ile son derece önemli bir proje yürütüyoruz" dedi.

'Bomba etkilemez'

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: "Bulut tohumlamasının, meteorolojiyi yanıltacak türden bir etkisi olamaz. Burada amaç yağış miktarını artırmaktır, yoksa zamanlamada bir değişiklik olmaz. Bu tip uygulamalar genelde kışın yapılır ve deney niteliğindedir. Yani çözüm değildir."

'Yazın atılmalı'

Doç. Dr. Murat Türkeş: "Şu aşamada yağmur bombası atmak yanlış. Bu işlem yaz başı, yaz sonu ya da ilkbaharda yapılır. Meteoroloji, bulut tohumlama çalışmalarından haberdar değilse, normal atmosfer şartlarını dikkate alarak yanılabilir."

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious