Meteoroloji selin yaralarını saran Tekirdağ'ı uyardı!

Meteoroloji selin yaralarını saran Tekirdağ'ı uyardı!.14432
  • Giriş : 19.11.2007 / 12:02:00

Etkili yağışlar nedeniyle sel meydana gelen Tekirdağ'da, tekrar kuvvetli sağanak yağış beklendiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alınan bilgiye göre, ilde meydana gelen selle ilgili hasar tespit çalışması sona erdi. Hazırlanan raporun Ankara'daki Afet Kriz Merkezi'ne gönderildiği belirtildi.

Hayrabolu Ovası'nda ise 86 bin 200 dönüm buğday ekili arazinin yaklaşık 31 bin 200 dönümü sular altında kaldı.

Meteoroloji Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, ilde son 24 saatte metrekareye 11,2 kilogram yağış düştü.

Yağışların özellikle bugün kuvvetli sağanak şeklinde görüleceğini ifade eden yetkililer, yarın da sağanak yağış beklendiğini, hava sıcaklığının ise 3-5 derece düşeceğini bildirdi.

Karayolları 18. Bölge Şefliği, Tekirdağ Şarköy yolunda Mahramlı ve Ballıköy, Hayrabolu ilçe girişi ve Çene köyü, İstanbul yolundaki Karaevli köyü civarlarında şiddetli yağışın oluşturduğu çukurlar nedeniyle sürücülerin dikkatli olmalarını istedi.

Çukurların giderilmesi için yollarda işaretleme yapıldığını ifade eden yetkililer, trafik akışında sorun yaşanmadığını belirtti.

-HASAR TESPİT ÇALIŞMASI SONA ERDİ-

Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, sağanak yağışın ardından meydana gelen selle ilgili hasar tespit çalışması yapıldığını belirterek, hazırlanan raporun Ankara Afet Kriz Merkezi'ne gönderildiğini söyledi.

Doğan, sel nedeniyle çok sayıda evin zarar gördüğünü, bununla ilgili oluşturulan komisyonlarca tespit edilen bilgilerin bir rapor haline getirildiğini bildirdi.

Valilik, Belediye, ilgili kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının olay gününden bu yana hassasiyetle çalıştıklarını ifade eden Doğan, vatandaşlara gerekli yardımların yapıldığını kaydetti.

-SULTANKÖY-

Marmara Ereğli ilçesine bağlı Sultanköy beldesinde evlerini su basan vatandaşlara destek sağlanıyor.

Sel nedeniyle eşyaları kullanılamaz hale gelen yaklaşık 100 ailenin evlerindeki sular tahliye ediliyor.

Sultanköy Belediye Başkan Vekili Selahattin Baş, ekiplerin evlerde hasar tespit çalışmasını sürdürdüğünü söyledi.

Mağdur olan vatandaşların zararlarının karşılanması için belediyenin maddi ve manevi imkanlarını seferber ettiklerini ifade eden Baş, ''Hasar tespit çalışmalarının sonuçlanmasının ardından evlerini ve iş yerlerini su basan ailelere yardım yapılacak. Sel suları nedeniyle sokak aralarında oluşan çamur birikintileri de ilgili ekiplerimizce temizleniyor'' dedi.

-HAYRABOLU-

Hayrabolu ilçesinde de taşan Hayrabolu Deresi'nin buğday ekili alanlara verdiği zararın, suların çekilmesinden sonra belirleneceği belirtildi.

AA muhabirinin, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, taşkın sularının bulunduğu Hayrabolu Ovası'ndaki buğday ekili 31 bin 200 dönüm arazi sular altında kaldı.

Yetkililer, Zarar Tespit Komisyonu'nun, bölgede sular tamamen çekildikten sonra arazide tespite başlayacağını bildirdi.

Bu arada, ilçeye bağlı Umurbey köyünde bir vatandaşın yeni yıl için beslediği hindilerinden bir kısmının kaybolduğunu belirterek ilçe Tarım Müdürlüğüne başvurduğu ifade edildi.

İlçe merkezinde sel sularından zarar gören yoğurt imalathanesinde ise temizlik çalışmalarına başlandı. İlçedeki yem fabrikasında da yeniden elektrik enerjisi verilmesiyle üretime geçildiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious