Meteorolojide 'bulut radarı' dönemi

Meteorolojide 'bulut radarı' dönemi.15019
  • Giriş : 10.11.2008 / 11:12:00

Yolcu uçaklarının çıktığı yüksekliğin iki katına sinyal gönderebilen yeni bulut radarı sistemiyle hava tahminleri artık daha bölgesel ve doğru olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geliştirilen yeni bulut radarı, 16 km. yüksekliğe kadar pek çok bulut katmanını geçip çok daha hızlı biçimde ölçüm yapabiliyor. Guardian Gazetesi'nde yer alan habere göre, yeni radar sadece bulutun altındaki bölgede ölçüm yapmakla kalmıyor, bulutun içerisinde neler olup bittiğini de belirliyor.

Diğer bulut radarları değeri kilovatlarla ölçülen tüketime sahip güçlü sistemlerden oluşuyor. Oysa bu yeni radarda kullanılan verici 0.2 vat gibi düşük bir güç harcıyor. Ancak düşük gücüne rağmen rağmen, uydu veya yerdeki gözlemcinin gözden kaçırabileceği farklı bulut katmanlarını da yakalayabiliyor.

Söz konusu radar projesinin başı olan Sistem Mühendisi Brian Moyna "Radarın geri dönüşüne bakarak, 10 dakika içerisinde yağmur yağıp yağmayacağını rahatlıkla bilebilirsiniz," dedi. Radarın atmosferik su buharını ölçen radyometre gibi diğer meteorolojik aletlerle birlikte çalışabilecek şekilde dizayn edildiğini de sözlerine ekledi.

Projenin bu noktaya gelmesi on yılı buldu ve üç prototipten biri İngiltere'de denenmeye başlandı. Ayrıca sisten etkilenebilen ışık tespit ve ölçüm sistemi "Lidar" ve sadece en üstteki bulut tabakasını algılayabilen kızılötesi görüntülerin aksine, yeni bulut radarının ileride uçuşları daha güvenli hale getirebileceğine inanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*