Meteorolojiden açıklama: "Yağışlar devam edecek!"

Meteorolojiden açıklama:
  • Giriş : 11.11.2007 / 09:39:00
  • Güncelleme : 11.11.2007 / 14:02:14

Şiddetli yağışlar gece başladı ve sabah saatlerine kadar devam etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana’da metrekareye 31 kilogram yağış düştü.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, gece başlayan ve sabah saatlerine kadar devam eden şiddetli yağış yaşamı olumsuz etkiledi.   

Kanalizasyon kapaklarının tıkanması sonucu yollarda oluşan su birikintileri nedeniyle şehir içi trafik aksadı, bazı araçlar yollarda kaldı. Ayrıca, bazı bölgelerde tellerin kopması sonucu elektrikler kesildi.
     

Yaklaşık 5 saat süreyle etkili olan sağanak sırasında Kurttepe semtinde bazı apartmanların bodrum katlarını su bastı. Sular ekiplerin müdahalesiyle boşaltıldı.
     

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, sağanak yağışların aralıklarla devam edeceğini bildirdiler.
     

FETHİYE’DE YAĞIŞ
     

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, yağış yaşamı etkiliyor.
     

Fethiye Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilçede son 24 saatte metrekareye 65.4 kilogram yağmur düştü.
     

Babataşı mahallesindeki 800. sokakta bir sitenin önünde oluşan göllenme, site sakinlerine zor anlar yaşattı. Bir süre evlerinde mahsur kaldıkları belirtilen site sakinleri, çocuklarını sırtlarında taşıyarak siteden çıkardıklarını söylediler.
     

Bu tür sorunları sık yaşadıklarını belirten site sakinleri, yetkililerin önlem almasını istedi.

UŞAK

Uşak’ta, akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur ve şiddetli rüzgar yaşamı olumsuz etkiledi.

Uşak Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, metrekareye ortalama 15.5 kilogram yağış düştü. Meteoroloji yetkilileri, sağanak yağışın aralıklı olarak süreceğini, yüksek kesimlerde ise kar yağmasının beklendiğini, şiddetli rüzgarın hızının zaman zaman 60 kilometreye ulaştığını bildirdiler.

Uşak Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri de kent merkezinde su baskını olasılığına karşı alarma geçti.

Fırtına nedeniyle kentin kimi semtlerinde enerji nakil hatlarında kopmalar meydana geldi, kimi işyerlerinin bez afişleri ve tabelaları uçtu. 

TEDAŞ Uşak Elektrik Dağıtım Müessesesi yetkilileri, kimi bölgelerde elektrik tellerinin koptuğunu, can ve mal kaybına neden olmaması için buralarda elektrik kesintisi yaptıklarını bildirdi.

BOLU'DA FIRTINA VE YAĞMUR

BOLU'da, kısa süre etkili olan fırtına ve yağmur vatandaşlara zor anlar yaşattı. 

Bolu'da, saat 17.45 sıralarında başlayan fırtına, hayatı olumsuz etkiledi. Kaldırımlara bırakılan çöpleri dağıtan, yaprak ve naylon peşetleri havaya savuran fırtınaya yakalanan sokaktaki vatandaşlar yürümekte zorluk çekti. Ağaçlar ve aydınlatma direklerini sallayan fırtına yaklaşık yarım saat sonra yerini yağmura bıraktı. 

DİKİLİ’DE FIRTINA: BİR YÜK GEMİSİ KARAYA OTURDU 

İzmir’in Dikili ilçesinde, fırtına nedeniyle bir yük gemisi karaya oturdu.

Edinilen bilgiye göre, Dikili’de etkili olan rüzgarın hızı zaman zaman 86 kilometreye ulaştı. Dalgalar, deniz kenarındaki işyerlerini sular altında bırakırken, çay bahçelerine ait denize uzanan iskeleler de sular altında kaldı. Denize 60 metre uzaklıktaki Uğur Mumcu Caddesi’nde su taşkınları oluştu, araçlar güçlükle ilerleyebildi. Fırtınanın etkisiyle Dikili Limanı’nda demirli olan Norveç bandıralı "Alpina" isimli yük gemisinin bağlantı halatları koptu. Gemi, çay bahçelerinin olduğu kordon boyunun 50 metre açığında karaya oturdu. Bu arada birçok ağaç devrildi, kimi işyerlerine ait tabelalar düştü. Kimi bölgelerde de elektrik kesintisi yaşandı. Dikili Belediyesi’nin, tüm ekiplerini seferber ettiği bildirildi.  

KUŞADASI’NDA ŞİDDETLİ RÜZGAR 

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, şiddetli rüzgar ve sağanak yağış yaşamı etkiledi.  

Kuşadası’nda öğle saatlerinde başlayan yağmur ve rüzgar, akşam saatlerinde etkisini arttırdı. Özellikle kıyı kesiminde etkisini gösteren fırtına, denizde büyük dalgalar oluşturuyor.

Fırtına nedeniyle kimi işyerlerinin tabelaları uçtu, kimi bölgelerde de ağaçlar devrildi. Araçların üzerine düşen ağaçlar maddi hasara yol açtı. 

ALİAĞA'DA ŞİDDETLİ RÜZGAR

İzmir’in Aliağa ilçesinde sağanak yağmur ve şiddetli rüzgarın yaşamı olumsuz etkilediği bildirildi. 

İlçede akşam saatlerinde aniden başlayana ve hızı zaman zaman 70 kilometreye ulaşan şiddetli fırtına, Aliağa’da TCDD lojmanlarının B blok kısmının çatısının uçmasına neden oldu. Fırtına nedeniyle uçan çatı, metro çalışmaları nedeniyle atıl bekleyen Aliağa İstasyonu’nun elektrik hattına düştü.

Hasar belirleme çalışmalarının yarın yapılacağı öğrenildi.
      
FOÇA’DA ŞİDDETLİ RÜZGAR  

İzmir’in Foça ilçesinde, şiddetli rüzgar nedeniyle limanda bağlı bulunan küçük teknelerin hasar gördüğü bildirildi.

Foça’nın küçük limanı ve büyük limanında bulunan filika, balıkçı teknesi, yat ve restoranların balıklarını sakladıkları livarlar, şiddetli rüzgar nedeniyle karaya vurdu. Yetkililer, 20 teknenin hasar gördüğünü kaydettiler.

Foça Belediyesi ve liman görevlileri, sahipsiz tekneleri rüzgar almayan bölgelere çekmeye çalıştı.

Foça Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Yaşar Balta, son 10 yılın en büyük fırtınasını yaşadıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious