Meteoroloji'den çığ uyarısı!

Meteoroloji'den çığ uyarısı!.14015
  • Giriş : 11.05.2009 / 10:03:00

Meteoroloji bazı bölgeleri muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hava sıcaklığı, Türkiye'nin iç ve batı kesimlerinde 2 ile 4 derece artarken kuzeydoğu kesimlerde sağanak yağış görülecek.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre Türkiye'nin kuzeydoğu kesimlerinde aralıklarla kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış görüleceği tahmin ediliyor.


Hava sıcaklığı, iç ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar ise, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zamanla güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, yağış alan bölgelerimizde yağış anında kuvvetlice esecek.

-ÇIĞ TEHLİKESİ VE KAR ERİMESİNE KARŞI UYARI-

Meteoroloji, Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

-BÖLGELERDE HAVA-

Marmara: Az bulutlu ve açık, zamanla doğusu parçalı bulutlu geçecek.

Ege: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

Akdeniz: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Orta ve Doğu Akdeniz'in iç kesimleri kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İç Anadolu: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra güney ve doğusu (Konya, Karaman, Niğde, Kayseri, Sivas ve Yozgat), Çankırı ile Ankara'nın il merkezi ve kuzey ilçeleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Batı Karadeniz: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kastamonu çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölge geneli kısa süreli ve yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Doğu Anadolu: Az bulutlu, kuzeydoğusu ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kuzey ve doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Bingöl, Muş, Van, Erzincan, Tunceli, Bitlis, Şırnak ve Hakkari) aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Bölgenin doğu kesimlerinin (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Diyarbakır, Batman ve Siirt çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*