Meteoroloji'den çığ uyarısı yapılıyor

Meteoroloji'den çığ uyarısı yapılıyor.14116
  • Giriş : 26.01.2009 / 10:45:00

17 dağcıdan çığ düşmesi sonucu 10 kişi hayatını kaybetti. Meteoroloji, yeniden çığ uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güneyli rüzgarla birlikte artan hava sıcaklığının, kar yapısını yumuşatması ve çığa elverişli hale getirmesinden dolayı, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) ile Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki yüksek ve eğimli bölgelerde, muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Yurdun büyük bir bölümünde devam edecek yağışların; Kıyı ve Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun Doğusu ile G.antep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Güneyli rüzgarla birlikte artan hava sıcaklığının, kar yapısını yumuşatması ve çığa elverişli hale getirmesinden dolayı, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) ile Doğu Anadolu bölgesindeki yüksek ve eğimli bölgelerde, muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar Güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden orta kuvvette, yurdun güney, iç ve batı kesimlerinde kuvvetli olarak esecek.

Yurdun büyük bir bölümünde devam edecek yağışların; Kıyı ve Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun Doğusu, ile G.antep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Rüzgarın; Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı ile Bolu, Düzce ve Karabük çevrelerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak esmesi beklendiğinden başta soba zehirlenmeleri olmak üzere yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşları tedbirli olması istendi.

Bölgelere göre hava tahminleri ise şöyle:

MARMARA: Çok bulutlu, güney ve batısı, öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; akşam saatlerinden itibaren batısında, gece saatlerinde bölge genelinde etkisini yitirmesi bekleniyor. Rüzgar; güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

EGE: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Kıyı ve Güney Ege'de (İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Muğla) kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Yağışlar akşam saatlerinden itibaren kıyılarda, gece saatlerinde bölge genelinde etkisini yitirecek. Rüzgar; güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli kuvvetli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların gece saatlerinde bölge genelinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. Rüzgar; bölgenin batısında güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, Sivas çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların; doğu kesimlerinde (Yozgat, Sivas, Aksaray, Kırşehir, Kayseri, Nevşehir ve Niğde) kuvvetli olması bekleniyor. Yağışlar gece saatlerinde güney ve batısında etkisini yitirecek. Rüzgar; bölgenin güney ve batısında güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar gece saatlerinde etkisini yitirecek. Rüzgar; Bolu, Düzce ve Karabük çevrelerinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, Bayburt çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Güneyli rüzgarla birlikte artan hava sıcaklığının, kar yapısını yumuşatması ve çığa elverişli hale getirmesinden dolayı, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli bölgelerde muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, iç ve batı kesimleri (Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Erzurum, Muş, Bitlis ve Şırnak) aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Güneyli rüzgarla birlikte artan hava sıcaklığının kar yapısını yumuşatması ve çığa elverişli hale getirmesinden dolayı, yüksek ve eğimli bölgelerde muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmurlu geçecek. Yağışların akşam saatlerinde Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*