Meteoroloji'den don ve buz uyarısı

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Meteoroloji yetkilileri, Güneydoğu'da bu geceden itibaren kar yağışının başlayacağını ve salı gününe kadar devam edeceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yetkililer, vatandaşları don ve buzlanmaya karşı uyardı. Diyarbakır ise son 70-80 yılın en soğuk kış günlerini geçiriyor. Hava sıcaklığı artıyı bir türlü görmezken, gece eksi 21 derece ölçüldü.

Türkiye yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre hava sıcaklığı, yağış alan yerlerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Diyarbakır ise son 80 yılın en zor kış günlerini geçiriyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'ndeki birçok ilin havasından daha soğuk olan Diyarbakır'da önceki gün gece sıcaklığı eksi 21 derece ölçülürken; dün gece ise sıcaklık eksi 17 derece olarak kayıtlara geçti.

Sibirya'dan gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine giren bölgede, Salı gününe kadar kar yağışının olması bekleniyor.

Diyarbakır Meteoroloji İşleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri, bu gece sıcaklığın eksi 18 derece olacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra aralıklı kar yağışının Diyarbakır'da başlayacağına dikkat çeken yetkililer, il genelinde buzlanma ve don olayının görüleceğini kaydetti.

Diyarbakır'da bugün gündüz sıcaklığın eksi 4 derece olmasını tahmin ettiklerini dile getiren yetkililer, yarından itibaren bölge genelinde kar yağışının başlayacağını ve Salı gününe kadar da devam edeceğini açıkladı.

Yeryüzünün atmosferden soğuk olmasından dolayı havaların bu kadar soğuk olduğuna vurgu yapan yetkililer, bu sebeple yeryüzünün ısınamadığını ve bu durumun normal olduğunu ifade etti.

Yetkililer, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'ndeki birçok ilin gece havasından daha soğuk olan Diyarbakır'da vatandaşların don ve buzlanmaya karşı dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

Bölgede bazı illerde dün gece ölçülen hava sıcaklıkları ise şöyle: Diyarbakır (-17); Mardin (-5); Batman (-13); Şırnak (-8); Şanlıurfa (-3); Van (-12).

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious