Meteorolojiden sağanak yağış uyarısı

  • Giriş : 13.06.2009 / 01:20:00
  • Güncelleme : 13.06.2009 / 00:00:53

Haftasonu hava nasıl olacak? Nerelerde sağanak yağış etkili olacak? Öğrenmek için tıklayın!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amasya, Tokat, Çorum, Yozgat ve Sivas çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan ''meteorolojik uyarı''da, Amasya, Tokat, Çorum, Yozgat ve Sivas çevrelerinde 14.00-20.00 saatleri arasında, gök gürültülü sağanak yağış beklendiği bildirildi.

Vatandaşlar ve ilgililer, yıldırım, ani sel ve su baskınına karşı uyarıldı.

Öte yandan, bugün Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa çevreleri başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesinde toz taşınımı beklendiği kaydedildi. Görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşüklük ve çamur şeklinde yağış olabileceği uyarısı yapıldı.

HAVA SICAKLIĞI

Trakya'da 2 ila 4 derece azalacak, İç ve doğu bölgelerde 1 ila 3 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR

Ülkemizin batı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu, iç ve doğu kesimlerde güney ve batı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, güneydoğu kesimlerde kuvvetlice esecek.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Trakya sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

EGE

Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Afyon çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ

Az bulutlu ve açık, doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölgenin iç kesimleri (Isparta, Burdur, K.Maraş, Osmaniye ile Adana, İçel ve Antalya'nın iç kesimleri) sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU

Az bulutlu ve açık, doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölgenin güney ve doğusu ile Ankara, Çankırı ve Kırıkkale çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Yozgat ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri (Bolu, Kastamonu ve Karabük) kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Artvin, Gümüşhane ve Bayburt ile zamanla bölgenin iç kesimleri (Çorum, Amasya, Tokat, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra ve akşam ilk saatlerde Çorum, Amasya ve Tokat çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kuzeyi (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş) ile zamanla bölge geneli kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra G.Antep, Kilis, Adıyaman, Siirt ve Diyarbakır çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. G.Antep, Mardin ve Ş.Urfa başta olmak üzere bölge genelinde toz taşınımı beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara karşı (Görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşüklük, çamur şeklinde yağışlar vb.) tedbirli olunması gerekmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*