Meteorolojiden sağnak yağış ve sel uyarısı yapıldı

Meteorolojiden sağnak yağış ve sel uyarısı yapıldı.8949
  • Giriş : 01.03.2008 / 12:08:00
  • Güncelleme : 01.03.2008 / 12:54:31

Türkiye'nin bu gecenden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Metoroloji yetkilileri Türkiyer'nin batı kesimlerinde başlaması beklenen yağışlar için sel uyarısı yaptı.

İŞTE METEOROLOJİNİN DEĞERLENDİRMESİ

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre yurdumuzun bu gece saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hızlı haraket etmesi beklenen yağışlı sistemin, yarın (pazar) iç ve batı, pazartesi günü doğu bölgelerde etkili olduktan sonra yurdu terk etmesi bekleniyor.


Bu gece Trakya’da başlayacak yağışların Yarın (Pazar); Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile akşam saatlerinden sonra Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun Batısı ile Güneydoğu Anadolu bölgesini etkisi altına alması bekleniyor.

Pazar günü genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu’nun Doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in İç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun Kuzeybatısında karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, bu gece geç saatlerden itibaren Trakya’da, yarın (pazar); Marmara, Kuzey ve Kıyı Ege ile Batı Karadeniz’in batısında ‘etkili’ olacağı tahmin ediliyor.

Pazartesi günü doğu bölgelere doğru hareket edecek yağışlı havanın, Karadeniz, İç Anadolu’nun Kuzeydoğusu, Doğu Anadolu’nun Kuzey ve Doğusu ile Güneydoğu anadolu’nun doğusunda etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının pazar ve pazartesi günleri yağış alan yerlerde hissedilir derecede ( 6 ila 8 derece) azalması, ancak salı günü batı bölgelerden başlayarak tekrar artması bekleniyor.

Bu gece geç saatler ile yarın (pazar) sabah ilk saatlerde Trakya’da, yarın (pazar); Marmara, Kuzey ve Kıyı Ege ile Batı Karadeniz’in Batısında yağmur ve sağanak şeklinde ‘etkili’ olması beklenen yağışların oluşturabileceği olumsuz şartlara karşı (lokal su baskını vb) tedbirli olunması gerekmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious