Meteoroloji'den 'toz bulutu' uyarısı

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Haftasonu başlayan ve birkaç gün devam eden sağanak yağışın ardından güneşli günlerin yaşandığı Güneydoğu'da şimdi de toz bulutu etkisini gösterecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Meydan Müdürlüğü, bölgede birkaç gün havadaki toz parçacıklarının görüş mesafesini etkileyebileceğini açıkladı.

Doğu ve Güneydoğu'da etkili olan sağanak yağışın ardından şimdide bölgeyi toz parçacıkları etkisi altına alacak.Toz bulutu nedeniyle havanın sisli bir görünüm kazanması görüş mesafesini de etkileyecek.

Özellikle Basra merkezli Suriye'den gelen havada asılı toz parçacıkları Güneydoğu'da birkaç gün etkisini gösterecek. Bugün toz parçacıkları Diyarbakır'da sabah saatlerinde hafif şekilde hissedilirken; Mardin'in Kızıltepe ilçesinde hakim olan tuz bulutu ise hayatı olumsuz etkiledi.

Meteoroloji yetkilileri, bu bölgede her sene bu tür toz bulutların görüldüğünü ve beklenen bir durum olduğunu vurguladı.

Yetkililer, Suriye ve Libya üzerinden rüzgarın da etkisiyle bölgeye doğru toz bulutlarının geldiği ve çevre illerde de görülebileceğini belirtti.

Yetkililer, toz parçacıklarının havada fazla olduğu vakitler kalp yetmezliği ve nefes darlığı olan vatandaşları dışarı çıkmaması konusunda uyardı.

Diyarbakır Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Meydan Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, önümüzdeki 3-4 gün boyunca öğlen saatlerinden mevsim itibariyle sağnak yağışın bekleniyor.

Gök gürültülü şeklinde olacak yağışların etkili olmayacağını söyleyen yetkililer, Basra merkezli Suriye tarafından gelen havadaki asılı toz parçacıklarının görüşü yer yer etkileybileceğini kaydetti.

Hava sıcaklığının bölgede 27 ile 30 derece arasında seyredeceğini kaydeden meteoroloji yetkilileri, yağışların mevsimsel olduğunu ifade etti.

Yetkililer Basra alçak basıncı nedeniyle bölgenin güneyden gelen rüzgârın etkisi altına girdiğini belirterek bölgede kuru havanın hâkim olması sebebiyle rüzgârın yerdeki tozları kaldırdığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious