Meteoroloji'den uyarı!

Meteoroloji'den uyarı!.16920
  • Giriş : 17.04.2009 / 17:42:00

Ülke genelinde yağışlar devam ederken sıcaklık kuzey ve doğu bölgelerde 2 ile 4 derece azalacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre Ülkenin büyük bir bölümünde görülecek yağışların Batı Karadeniz Doğu Anadolu'nun güneydoğusu (Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır, Van, Bitlis, Hakkari, Şırnak), Güneydoğu Anadolu'nun doğusu (Diyarbakır, Siirt, Mardin, Batman) ile Samsun ve Amasya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.Hava sıcaklığı, Kuzey ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar ise, genellikle kuzey ve kuzeybatı (Karayel), ülkenin güneydoğu kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, zamanla iç kesimlerde kuvvetli olarak esecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Meteoroloji,Ülkenin büyük bir bölümünde görülecek yağışların Batı Karadeniz Doğu Anadolu'nun güneydoğusu (Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır, Van, Bitlis, Hakkari, Şırnak), Güneydoğu Anadolu'nun doğusu (Diyarbakır, Siirt, Mardin, Batman) ile Samsun ve Amasya çevrelerinde kuvvetli olmasıbeklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Sel, su baskını, taşkın v.b.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

Uzmanlar,Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli uyarısında bulundu.

BÖLGELERDE HAVA

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde doğusu (Kocaeli, Balıkesir, Bursa, Sakarya, Bilecik, Yalova) kısa süreli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde güneydoğusunda hafif sis görülecek.

Ege: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Afyon ve Kütahya çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

Akdeniz:Parçalı ve çok bulutlu, zamanla K.Maraş, Osmaniye, Adana ile gece saatlerinde Hatay çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, sabah ve akşam saatlerinde Yozgat ve Sivas, gece saatlerinde Kayseri ve Niğde çevrelerinde karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olacak.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların kuvvetli olması bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Çok bulutlu, Orta Karadeniz, öğle saatlerinden itibaren Doğu Karadenizin iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt, Artvin) ile gece saatlerinde Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, gece saatlerinde Gümüşhane ve Bayburt çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinde Samsun ve Amasya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Doğu Anadolu: Çok bulutlu, kuzey ve doğusu (Erzincan, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Van, Muş, Bingöl, Hakkari, Şırnak) aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar Bingöl, Muş, Van, Ağrı, Iğdır, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, Erzurum, Kars, Van, Ağrı ve Ardahan çevrelerinde gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Bölgenin doğu kesimlerinin (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Güneydoğu Anadolu: Parcalı ve çok bulutlu, doğusu (Diyarbakır, Mardin, Siirt, Batman) kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*