Meteorolojiden yağış uyarısı

Meteorolojiden yağış uyarısı.14773
  • Giriş : 30.04.2009 / 10:07:00

Metoroloji olumsuz olumsuz hava şartlarına karşı uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Meteoroloji yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde görülecek olan yağışların kuvvetli olması nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı uyardı.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde aralıklı ve yerel olmak üzere görülecek olan yağışların, Orta Karadeniz'in iç kesimleri (Tokat, Amasya ve Çorum) ile Kastamonu, Çankırı, Yozgat ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığında ise, yurt genelinde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar, genellikle batı ve güneybatı, kuzey kesimlerde ilk saatler batı ve kuzeybatıdan hafif, arasıra orta kuvvette esecek.

-KUVVETLİ YAĞIŞ, ÇIĞ TEHLİKESİ VE KAR ERİMELERİ UYARISI-

Meteoroloji, yağışların Orta Karadeniz'in iç kesimleri (Tokat, Amasya ve Çorum) ile Kastamonu, Çankırı, Yozgat ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi v.b.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

Uzmanlar, Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması uyarısında bulundu.

-BÖLGELERDE HAVA-

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Kocaeli ve Sakarya çevreleri hafif sağanak yağışlı geçecek.

Ege:Parçalı, zamanla iç kesimleri çok bulutlu geçecek.

Akdeniz: Parçalı, doğusu zamanla çok bulutlu, Doğu Akdeniz öğleden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İç Anadolu: Parçalı çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusu aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların: Çankırı, Yozgat ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı ve yerel sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların: öğle saatlerinde Kastamonu ve çevre ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, Orta Karadeniz ile öğle saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların: öğle saatlerinde Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde (Tokat, Amasya ve Çorum) kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı tedbirli olunması istendi.

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Bölgenin doğu kesimlerinin (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu, zamanla doğusu parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Batman ve Siirt çevreleri kısa süreli veyerel sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*