Meteorolojiye kulak tıkadık!

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Meteoroloji sıcaklara karşı uyardı, vatandaşlar dikkate almadı.İstanbullular plajlara ve piknik alanlarına akın etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililer, yaşlıların özellikle kalp, şeker ve tansiyon hastalarının dışarı çıkmaması yönünde ikazda bulunurken İstanbulluların bu uyarıları dikkate almadığı gözlendi.

Sıcak hava ve yüksek nem oranı sebebiyle bunalan vatandaşlar hafta sonunu fırsat bilerek plajları doldurdu. İl sağlık müdürlükleri ve meteoroloji yetkililerinin uyarılarını duymadıklarını dile getiren vatandaşlar, aileleriyle birlikte geldikleri plajda denize girerek serinledi.

Mevsim normallerinin 4-5 derece üstünde seyreden sıcaklıklar, haftasonunda 36 ile 38 derece arasında seyrediyor. Aşırı sıcakların insan sağlığını özellikle hasta ve yaşlıları tehdit ettiğini belirten uzmanlar, ABD, Fransa ve İngiltere’de aşırı sıcaklardan onlarca kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak vatandaşları günler öncesinden duyarlı olmaya davet etmişti.

Ailesiyle birlikte haftasonunu değerlendirmek için plaja geldiğini dile getiren 73 yaşındaki Kamil Kaynakçı, yetkililerin uyarılarını duymadığı, amacının ailesiyle birlikte güzel vakit geçirmek olduğunu söyledi. Oğlunun hatırını kırmamak için dışarı çıktığını kaydeden 70 yaşındaki Fatma Engin, güneşi çok sevdiğini ancak bugün aşırı sıcaklardan rahatsız olduğu için gölgede kalmayı tercih ettiğini belirtti. Bazı vatandaşlarında sıcaktan bunalan köpeklerini yanlarında getirerek serinlemesini sağladıkları gözlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious