Metres edinmek suç olmalı!

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Çin'deki bir hukukçunun '' metres edinmek de suç kapsamına alınmalı' önerisi ülkede bir çok gerçekleri gözler önüne serdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplantıya katılan bir hukukçunun sunduğu 'metres edinmek de suç kapsamına alınmalı' adlı önerisi toplantıya damgasına vurdu. Konuyla alakalı internette açılan forumlara içinde ünlü yazar ve hukukçuların da bulunduğu 10 milyondan fazla kişi katıldı.

Gazete, haberinde geçen sene yapılan başka bir toplantıya da dikkati çekerek, bu toplantıda Çin Yüksek Halk Teftiş Kurumu eski başkan yardımcısı Zhao Dengju'nun yaptığı açıklamalara yer verdi. Zhang, metres edinme ve metresler yoluyla yolsuzluk yapmanın artık çok yaygın hale geldiğini söyledi. Zhang, Yüksek Teftiş Kurumu'nun eyalet seviyesindeki yöneticiler üzerinde yaptığı araştırmada yöneticilerin yüzde 95'inin metresi olduğunu ve yolsuzluk yapan yöneticilerin yüzde 60'tan fazlasının da metresleri üzerinden yolsuzluk yaptığını dile getirdi. Çinli uzmanlara göre ise bu problem Çin hukuk yapısının Birleşmiş Milletler (BM) Yolsuzlukla Mücadele Atlaşması ile uyuşmamasından kaynaklanıyor.

Meselenin yaklaşık 10 yıldan fazladır tartışıldığı belirtilen haberde, karşı çıkan çoğu kişinin 'cinsel şehvet arzusunu gidermek suçsa yeme içme de bir şehvet olduğu için suç kapsamına alınması lazım' gibi gerekçelerle böyle bir öneriye karşı çıktığı kaydedildi. Haberde, meselenin Çin'in kültürüyle ve ahlak anlayışıyla alakalı olduğu ve tartışmanın devam ettiği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious