Metris Cezaevinde işkence iddiası

Metris Cezaevinde işkence iddiası.7043
  • Giriş : 10.10.2008 / 07:51:00

Sanık Engin Ceper'in cezaevinde işkence sonrası komaya girdiği iddia edildi. Hastanede öldü sanılıp morga konulan Ceber'in daha sonra yaşadığı fark edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarıyer Derbent Mahallesi'nde 10 gün önce Yürüyüş dergisini satan Engin Ceber (29), Cihan Gün (18), Aysu Baykal (36) ve Özgür Karakaya (22) ile birlikte gözaltına alındı. Sarıyer Emniyet Müdürlüğü'nde işkence gördükleri öne sürülen 4 kişi, Sarıyer Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildi. Ancak 3 gün önce fenalaşan Ceber, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Avukatı Oya Aslan, Ceber'in karakolda dayak yediğini, ancak tutuklandığı gün durumunun çok kötü görünmediğini söyledi. Aslan şu iddiada bulundu: “Cezaevinde ağır işkenceye tabi tutulduklarını söylediler. Talep üzerine Çağdaş Hukukçular Derneği'nden bir komisyon incelemeye gitti. Ancak geç kalmışlardı. Ceber'in arkadaşları 'Cezaevine girerken jandarma görevlileri bizi dörder dakika arayla ölesiye dövüyordu. Karantina bölümünde de infaz memurları sopalar ve demirlerle ıslatıp dövüyordu. Sandalyeleri kafamızda kırdılar' dediler. Soruşturmayı yürüten savcı ile doktor da bana Ceber'in beyin ölümünün gerçekleştiğini söyledi.”

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü yetkilileri de, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını ve Ceber'in beyin ölümünün gerçekleştiğini kaydetti.

'Yüksek tansiyonu yok'

Ceber'in, beyin kanaması geçirdiğini ve halen reanimasyon servisinde tutulduğunu söyleyen hastane yetkilileri ise, “Tepkileri çok zayıf. Ancak 'beyin ölümü gerçekleşti' demek mümkün değil. Bunun için birtakım testlerin yapılması gerekiyor. Hasta solunum cihazına bağlı. Çok genç. Kurtarmak için elimizden geleni yapıyoruz. Yüksek tansiyonu yok. Beyin kanamasının nedenini bilmiyoruz” dedi.

ÖLDÜ SANILDI MORGDA YAŞADIĞI ANLAŞILDI

Metris cezaevinde gördüğü işkence sonrası beyin kanaması geçiren 29 yaşındaki Engin Çeper, kaldırıldığı hastanede öldü sanılarak konduğu morgda hayat belirtileri gösterince yoğun bakıma alındı. Engin Çeper'in yüzü ve kafasında yara izlerinin bulunduğunu iddia eden avukatı Taylan Taner, "Yaşama şansı binde bir. Ölümünü bekliyoruz" açıklaması yaptı. Avukatları Çeper'in tutukluluk halinin kalkması için Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçe verdi.

TBMM BAKANLIKTAN İŞKENCE İDDİASI İÇİN BİLGİ İSTEDİ

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, ''Metris Cezaevinde işkence gördüğü ve kaldırıldığı hastanede komaya girdiği'' iddia edilen Engin Ceber'in durumu hakkında Adalet Bakanlığından bilgi istedi.

TBMM'de bir grup gazeteciyle sohbet eden Üskül, Sarıyer'de 10 gün önce gözaltına alınan ve cezaevinde işkence gördüğü iddia edilen Engin Ceber'in kaldırıldığı hastanede komaya girdiğinin basına yansımasının ardından konuyla ilgilendiklerini belirterek, ''Adalet Bakanlığından konuyla ilgili bilgi istedim. Bakanlıktan gelecek bilginin ardından, gerek görülmesi halinde cezaevine heyet gönderilebiliriz'' dedi.

MİLLİYET - SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*