Metro hattına kazık çakılmamış!

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bir gazetede yer alan, "Ayazağa Kavşağı Yol ve Ortak Altyapı İnşaatı" çalışması sırasında çakılan kazıkların metro inşaatına isabet ettiği yönündeki haberlerin gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İBB, bir gazetede yer alan ve Ayazağa'da yapımı devam eden bir kavşak inşaatı için çakılan kazıkların metro hattına zarar verdiği ile ilgili haberler konusunda açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, İBB tarafından ihale edilen bütün çalışma ve imalatlarda (Aykome) Altyapı Koordinasyon Merkezi kararları gereği öncelikli olarak bölge ile ilgili birimlerle bağlantı kurulduğu ve yapılacak işin altyapı tespitine göre gerçekleştirildiği vurgulandı.

Açıklamada, Ayazağa Kavşağı Yol ve Ortak Altyapı İnsaatı işinin, Ar-Yapı İnşaat, Sanayii ve Ticaret A.Ş.'ye ihale edildiği ve 02 Eylül 2005 tarihinde yer teslimi yapıldığı belirtildi. Kavşak inşaatı sırasında projenin en önemli bölümlerinden birini oluşturan ve 16 ayak üzerine oturtulan köprünün zemin araştırmalarının yapıldığı belirtilerek şöyle denildi: "Kavsak inşaatı işinde proje aşamasında, işin önemli bir kısmını oluşturan ve 16 ayak üzerine oturan köprünün yer aldığı bölgenin zemin koşulları itibari ile (yapılan sondaj raporları doğrultusunda) boyu 20 metreyi aşan kazıklı temeller ile çözülmesi gerektiği görülmüştür. Ancak bu ayakların 14 adetinin 'fore kazıklı' temeller üzerine oturması, 2 adetinde ise Metro hattının varlığı sebebiyle kazıklı sistemle çözülmeyip zemin iyileştirmesi yapılarak yüzeysel temel (radye temel) ile çözülmesi kararlaştırılmıştır. Dolayısıyla Metro güzergahı ile çakışan hiçbir imalat olmayacak şekilde uygulama projesi dizayn edilmiş ve iş buna göre başlatılmıştır. İş, yapılan mühendislik değerlendirmeleri ve varılan proje kararları doğrultusunda iş programına uygun olarak yürütülmektedir. Hem kavşak işi hem de Metro inşaatı işi 24 saat aralıksız olarak çalışma esasıyla yürütülen işlerdir"

Bir yıldan bu yana bölgede yapılan çalışmaların her hangi bir etkileşim olmadan yürütüldüğü belirtilerek, gazetede yer alan "Çakılan kazıklar metro inşaatına isabet etti' ve inşaatı yapan Ar-Yapı'ya, 'Şimdi çaktığın kazıkları, temelleri sök, biz sana yeniden proje vereceğiz' demişler" ifadelerinin de doğru olmadığı belirtildi. Ayrıca kavşak inşaatının Metro inşaatı ile çakıştığı iddia edilen bölgelerdeki ayaklarında kazık imalatının söz konusu olmadığı da kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious