Metrobüs çalışmaları sürüyor

Metrobüs çalışmaları sürüyor.14791
  • Giriş : 21.06.2008 / 08:16:00

Belediye, metrobüsü Zincirlikuyu'ya ulaştırmak için çalışmalarını 24 saat kesintisiz sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başkan Topbaş, �Trafikte biraz sıkıntı çekilebilir ancak sistem devreye girdiğinde büyük ölçüde rahatlama olacak� dedi.

Avcılar-Topkapı arasında günde yaklaşık 225 bin yolcunun kullandığı metrobüs sisteminin Zincirlikuyu'ya uzatılması için yapılan çalışmalar 24 saat kesintisiz sürüyor. Belediye yetkilileri, bugün ve yarın Topkapı-Mecidiyeköy arasındaki metrobüs çalışmaları yoğunlaştıracağı için alternatif yolların kullanılmasını öneriyor. Metrobüsün daha sonra Kozyatağı'na ve Beylikdüzü'ne uzatılması planlanıyor.

ÇALIŞMALAR YAZIN BİTECEK

İstanbul'daki yol çalışmalarını yaz sonuna kadar bitirmek istediklerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sistem devreye girdiğinde trafikteki araç sayısının büyük ölçüde düşeceğini söyledi. Artan yol çalışmalarından dolayı trafik yoğunluğunun oluşabileceğine dikkat çeken Topbaş, "Ulaştırma Bakanlığı FSM Köprüsü'nde üst düzey yenileme çalışması yapacak. Viyadük güçlendirme çalışmaları da var. Bu da İstanbul'da etkili olacaktır. Trafikte biraz sıkıntı çıkabilir. Ancak yaz aylarında trafik bir ölçüde rahatladığı için bu tarz çalışmaların yazın hızla bitirilmesini hedefliyoruz" dedi.

MELEN SUYU TEMİZ

Melen suyunun sanayi atıklarıyla kirletildiği yönündeki haberlere de değinen Topbaş, bu konuda müdahale yetkisinin Çevre Bakanlığında olduğunu söyledi. Topbaş, "Bu derelerin ıslah edilmesi için talebimizi yaptık. Ancak İSKİ numuneleri günlük olarak alıp inceliyor. Melen'den de 15 günde bir ölçümler yapılıyor. İSKİ'nin suyunun dünya standartlarını üstünde bir kalitesi var" dedi.

BOĞAZA ARABALI VAPUR KÖPRÜSÜ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iki yeni araba vapurunu daha hizmete aldı.

Aralık 2007'de sefere başlayan "Suhulet"in ardından "Sahilbent" ve "Sultanahmet" adlı araba vapurları da dün Sirkeci'de törenle hizmete girdi. Başkan Topbaş, dördüncü araba vapurunun da ekimde hizmete gireceğini belirterek, "Böylece günde 15 bin araç, saatte bin araç ve 7 bin 200 yolcu taşınacak. Adeta bir yarım köprü" diye konuştu.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious