Metrobüs hattı uzatılıyor

Metrobüs hattı uzatılıyor.17500
  • Giriş : 31.10.2008 / 12:28:00

Avcılar-Topkapı ve Topkapı-Zincirlikuyu güzergahlarında faaliyete geçirilen ''metrobüs hattı'' Avrupa ve Anadolu'da yeni istasyonlarla uzatılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'un ulaşımını rahatlatmak amacıyla Avcılar-Topkapı ve Topkapı-Zincirlikuyu güzergahlarında faaliyete geçirilen ''metrobüs hattı''nın, Avrupa yakasında Beylikdüzü, Anadolu yakasında ise Sögütlüçeşme'ye uzatılması planlanıyor.

İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, kent trafiğine çözüm bulmak amacıyla düşünülen metrobüs hattı çalışmalarına 2006 ortalarında başlandığını ve araç temininin yapıldığını belirtti.

Avcılar-Topkapı ve Topkapı-Zincirlikuyu metrobüs hatlarının faaliyette olduğunu anımsatan Öztürk, üçüncü etap olan 10,5 kilometre uzunluğundaki Zincirlikuyu-Sögütlüçeşme bölümünde ise inşaat çalışmalarının devam ettiğini ve 2009 Şubatta bitirilmesinin planlandığını bildirdi.

Öztürk, dördüncü etap olan 12 kilometre uzunluğundaki Avcılar-Beylikdüzü bölümünün de 2009 Mayısta tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi.

Mehmet Öztürk, 25 istasyon bulunan Avcılar-Zircirlikuyu hattının toplam uzunluğunun 29 kilometre olduğunu ifade ederek, Avrupa yakasında Beylikdüzü'ne, Anadolu yakasında ise Söğütlüçeşme'ye ulaşılmasıyla hattın uzunluğunun 50 kilometreyi bulacağını bildirdi. Avcılar-Zincirlikuyu hattındaki sefer aralıklarının 45 saniye olduğunu kaydeden Öztürk, taşınan yolcu sayısının günde 520 bini bulduğunu belirtti.

-ÖZEL ARAÇ SAHİPLERİ DE KULLANMAYA BAŞLADI

İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, Avcılar-Zincirlikuyu hattında yapılan çalışmalarda edindikleri kanaatin, özel araç sahiplerinin de yüzde 23'ünün araçlarını bırakarak metrobüsü kullandığı yönünde olduğunu dile getirerek, bunun da kent trafiğini rahatlattığını söyledi.

''Zannediyorum ki bu sistem, kısa dönemde İstanbul'da ulaşım sorunun çözümünde büyük katkı sağlayacak'' diyen Öztürk, Avcılar-Zincirlikuyu arasındaki hattın toplam maliyetinin yaklaşık 17 milyon dolar olduğunu ifade etti.

Öztürk, metrobüs kullanımıyla ilgili yapılan kamuoyu araştırmasında yüzde 98'lik bir memnuniyet sağlandığını gördüklerini kaydeden Öztürk, yeni metrobüs hatlarının açılmasıyla ilgili etüt çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Mehmet Öztürk, ''Metrobüs sistemini 2009 Şubat ayında Anadolu yakasına ulaştıracağız. Avcılar-Topkapı arasındaki üst geçitlerde birtakım rehabilitasyon çalışması yapıyoruz. Bunlardan biri de yürüyen merdiven ile bir kısmına engelliler için asansör yapmak'' diye konuştu.

Hatlarda iki türlü araç kullanıldığını, Almanya'dan getirilen 150 aracın kapasite olarak tanımlandığını, Hollanda'dan getirilen 50'sinin ise Phlieas olarak nitelendirildiğini, toplamda ise 200 aracın bulunduğu anlatan Öztürk, Sögütlüçeşme hattı açıldığında bu sayının 300'e, Avcılar-Beylikdüzü güzergahı ile 400 araç kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

-PARK HİZMETİ-

Öztürk, yüzde 60-70 nispetinde başarı sağlayacaklarına inandıkları, özellikle transfer merkezlerine yakın istasyonlarda araç park uygulamasına başladıklarını ifade ederek, evlerinden araçlarıyla çıkarak metrobüse binen vatandaşların araçlarını buralara park etmelerine imkan sağlandığını söyledi.

Metrobüs sisteminin seçilmesinin ana nedeninin, ''kısa sürede işletmeye açılması ve ucuzluğu olduğunu'', metrobüse alternatif olarak düşünülen hafif metronun maliyetinin 30-35 milyon dolar olduğunu vurgulayan Öztürk, metrobüs sisteminin dünyada Bogota, Brezilya ve Avrupa'daki bazı kentlerde bulunduğunu, Türkiye'de ilk defa İstanbul'a hizmete girdiğini anımsattı.

Mehmet Öztürk, hatlarda kullanılan araçların 50'sinde hybrid sistemi bulunduğunu, bu sistemin dünyada yeni bir teknoloji olduğunu dile getirerek, bu araçların çevreye dost, yakıt tüketimi, maliyeti ve çevreye yaydığı zararlı maddelerin az olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*