Metrobüsler, minibüsçüleri zor durumda bırakıyor

Metrobüsler, minibüsçüleri zor durumda bırakıyor.26201
  • Giriş : 23.09.2007 / 15:01:00

İstanbul'un trafik çilesine son vermek için yola çıkan metrobüsler, minibüsçüleri zor durumda bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaklaşık 650 minibüsün faaliyet gösterdiği hatta minibüs plakalarının değeri 500 bin YTL'den 150 bin YTL'ye kadar düştü. Metrobüsün çalışmaya başlamasının ardından yolcu sayılarında büyük düşüş yaşayan minisüsçüler, çözüm bulunamazsa köylerine döneceklerini söylüyor.

Geçtiğimiz hafta seferlerine başlayan metrobüs, vatandaş tarafından büyük talep görüyor. Metrobüsün çalışmaya başlaması vatandaşları saatler süren trafik çilesinden kurtarırken, aynı güzergahta çalışan minibüsçüleri ise zor durumda bıraktı.

Metrobüsün kendilerini çok etkilediğini söyleyen Nevzat Özden isimli şoför, çalıştığı minibüsün hattı ile birlikte satılığa çıkarıldığını belirtti. Birçok minibüsçünün hattını satmak istediğini fakat alıcı bulamadığını kaydeden Özden, "200 bin YTL'ye bile versek alan yok. Ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz. Bu kadar insan bu saatten sonra ne yapacak, ekmeğini nereden çıkaracak? Minibüsümüzü sattıktan sonra köyümüze döneceğiz. Biz hakkımızı istiyoruz. Minibüs satılırsa köyümüze döneceğiz. Ben Topbaş'tan bu duruma bir çözüm bulmasını istiyorum." şeklinde konuştu.

Bir hafta öncesine kadar 650 bin YTL'ye kadar alıcı bulan hattını 150 bin YTL'ye satılığa çıkardığını aktaran İbrahim Pehlivan ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın bu duruma bir çözüm bulmasını istedi. Hattın değerinin düşmesini metrobüsün devreye girmesine bağlayan Pehlivan, "Müşteri varsa hattımı satıyorum.Eskiden altındı,pırlanta idi; ama bu hat şimdi teneke değerine düştü.150-200 bin YTL'ye müşteri bulursam satacağım. Sayın belediye başkanımızla bu konuyu istişare ederek çözüm bulacağımıza inanıyoruz. Metrobüsü ben vatandaş olarak kullanıyorum. Başkanımızın bize sahip çıkacağını umuyorum. Metrobüs geldikten sonra yolcu sayısı yüzde 50 oranında düştü"diye konuştu

Metrobüs bir taraftan minibüsçülere zarar verirken diğer taraftan vatandaşları memnun etti. Metrobüsün çok rahat olduğunu söyleyen Rıdvan Şahin isimli genç, "Rahat olduğu için metrobüsü tercih ediyorum. Hatların değerinin düşmesi ise sanıyorum vatandaşların artık minibüsleri tercih etmemesinden kaynaklanıyor."

Metrobüsün çok iyi bir ulaşım aracı olduğunu belirten Mustafa Caner ise üst geçitlere çıkan merdivenlerin dar olmasından yakındı. Vatandaşların daha çok metrobüse yöneldiğini akataran Caner, "Metrobüs çok güzel, ulaşımı çok kolay sağlıyor. Minübüs hatlarının değerlerinin düşmesi ise vatandaş ulaşımı rahat olduğu için metrobüsü tercih ediyor olması."

Öte yandan metrobüs hattı yarından itibaren ücretli olarak işlemeye başlayacak. Bütün duraklara turnike yapılamadığı için vatandaşlar Küçükcekmece ve Cevizlibağ dışındaki duraklarda aracın içinde akbil kullanacak. Capacty marka otobüsler içinde akbil basma yeri olmadığı için bu duraklar dışında yolcu alamayacak. Capacty'lerin yolcu alamadığı yerlerde ise körüklü ve çift katlı otobüsler devreye girecek. Yetkililer bir hafta içinde bütün duraklara turnike yapılacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious