Metrobüsler birbirini biçti, yolcuların üzerine cam yağdı

Metrobüsler birbirini biçti, yolcuların üzerine cam yağdı .26201
  • Giriş : 03.03.2008 / 13:01:00

Kendileri için ayrı bir yol yapılan ve kendilerinden başka hiç bir aracın girmediği metrobüsler birbirine hızla çarparak İstanbul'un ilk metrobüs kazasına imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaza aşırı hız ve dikkatsizlik yüzünden geldi. Cevizlibağ-Avcılar istikametine giden otobüsle, karşı istikametten gelen otobüs İncirli'de birbirini jilet gibi kesti. Facia kıl payı atlatılırken çok sayıda yolcu hafif yaralarla kurtuldu.

Kaza, İncirli'de Bakırköy köprüsünün ayağı nedeniyle daralan virajda yaşandı. Olay yerine gelen polislerin verdiği bilgilere göre, olay ilk önce 'bomba patlaması' olarak duyuldu.

Şoförlüğünü Ercan Karakelle'nin yaptığı 34 TN 1931 plakalı otobüs, İncirli durağından çıkıp Şirinevler istasyonuna doğru ilerlerken şiddetli bir çarpmayla sarsıldı. Bir anda otobüsün sağ tarafı boydan boya patlarken camlar içerdeki yolcuların üzerine yağdı. Ne olduğunu anlayamadan paniğe kapılan yolcular, ilk önce bombalı saldırıya uğradığını sandı. Bir çok yolcu cam parçaları yüzünden çeşitli yerlerinden yaralandı. Şoku atlatamayan şoför, kapıları ancak dakikalar sonra açabildi.

Halil Karalar yönetimindeki 34 TN 2019 plakalı otobüste de aynı manzaralar yaşandı. Birbirine çarptıktan sonra 200 metre mesafe ile durabilen otobüslerin yolcuları panik içinde telefonlarına sarıldı. Yaralananlar çevre hastanelere gitmeye çalışırken olay yerine bir de ambülans geldi. Yaşadığı şok yüzünden kazayı göz yaşları içinde anlatan şoför Kayalar, "O viraj tehlikeli bir yer. Karşıdan gelen otobüs virajda yavaşlamadan bana vurdu. Dikiz aynası ön cama çarpınca yan tarafı olduğu gibi patlattı." dedi. Başından yaralanan diğer şoför Karakelle ise, "Ben mi ona vurdum o mu bana vurdu anlamadım. Hiç görmedim bile. Bu viraj çok kötü. Bu bir değil, iki değil. Aynı yerde, üçüncü kaza." diyerek yolun hatalı olduğuna dikkat çekti. Ambülansla Vakıf Gureba Hastanesi'ne götürülen yaralı Tuğçe Özyılmaz, "İki şoförden de şikayetçiyim. Tazminat davası açağım." şeklinde tepki gösterdi. Bir başka yaralı Oruç Demirel, "Ben otobüsün en arkasındaydım. Baştan bir çarptı, benim olduğum yere kadar kırıp geçirdi. Camlar patladı, kapıları içeri doğru attı." sözleriyle kaza anını anlattı. Yolculardan emekli polis Rasim Çebi de o anı, "Ben ayaktaydım. Önce bomba patladı zannettim. Kalktığımda Cevizlibağ istikametinden gelen otobüsün bize çarpıp parçalandığını gördüm." şeklinde aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious