Metroda facia kıl payı atlatıldı

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

İnşaat firmasının sondaj çalışması sırasında deldiği metro tünelinde facia kılpayı atlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Taksim'den 4. Levent'e doğru gitmekte olan metro, Gayrettepe ile Şişli arasında zemin etüdü için açılan sondajdan sarkan çelik borulara çarptı. Kazada can kaybı yaşanmazken iki vagonda, aracın önündeki siperliğinde ve raylarda zarar meydana geldi.
Edinilen bilgiye göre Mecideyköy'de Volga Dış Ticaret'e ait arazide zemin etüdü için kazı çalışması yapan sondaj makinesi 3-4 metre uzunluğundaki çelik borularla zemini deldi. Yaklaşık 25 metre derinliğe kadar inen çelik borular, 60 cm kalınlığındaki metro tünel betonunu kırdıktan sonra metro tüneline girdi.

Tünel betonu delinidikten kısa süre sonra Taksim'den 4. Levent'e doğru 80 km hızla giden makinist Ahmet Tekin yönetimindeki tren, sarkan çelik borulara çarptı. Gayrettepe ile Şişli Metro istasyonlarının arasında metro aracının önüne düşen çelik borular, aracın önündeki siperliğe ve iki vagona zarar verdi. Birden önüne çelik borular düşen makinist, yolcular arasında panik yaşanmasın diye yavaşlayarak bir süre yoluna devam etti. Şişli Metro istasyonunda duran tren, yolcular indirildikten sonra hemen bakıma alındı. Kaza nedeniyle Taksim-4. Levent arasındaki metro hattında seferler aksadı. Yolcular metronun gelmemesinden dolayı istasyonlarda uzun süre beklemek zorunda kaldı.

Kazadan hemen sonra metro tüneline gelen Büyükşer Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet ve Genel Sekreter Mesut Pektaş incelemelerde bulundu. Kazı için Büyükşehir Belediyesinden izin alınmadığını öne süren Selamet, kazı yapılırken de elektrik, su, doğalgaz dairelerinden haritaların alınması gerektiğini dile getirdi. Selamet; "Gerçekten çok elim sonuçlar olabilirdi. Bu çok enterasan bir olay. Geçiştirilecek bir olay değil. Gerekli tutanaklar tutuldu ve suç duyurusunda bulunduk" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious