Metroda 'haremlik-selamlık' tartışması

Metroda 'haremlik-selamlık' tartışması.18529
  • Giriş : 10.06.2009 / 17:45:00

İşe gidiş-geliş saatlerinde metronun yoğun olması ve kadınlara yönelik cinsel taciz olaylarının artınca...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'de Pekin, Şanghay ve Guangco gibi büyük şehirlerde özellikle işe gidiş-geliş saatlerinde metronun yoğun olması ve kadınlara yönelik cinsel taciz olaylarının artması, "kadınlara özel vagon" uygulamasını gündeme getirdi.

Gelen şikayetlerin artması ve sivil toplum kuruluşlarının baskısıyla yerel yönetimler çözüm yolu aramaya başladı.

Çin Merkez Televizyonunun (CCTV) haberine göre yetkililer, "kadınlara özel vagon" uygulamasına sıcak bakmadıklarını, farklı alternatifler üzerinde durduklarını kaydettiler.

Sadece kadınlar için farklı bir yer tahsis etmek yerine, toplu taşıma araçlarında kadınlar, çocuklar ve yaşlılar için ayrı bir bölüm olabileceğini belirten yetkililer, sadece Pekin'de günde 4 milyondan fazla kişinin metroyu kullandığını ve bunun yarısının kadın olduğunu vurgulayarak, "kadınlara özel vagon" uygulamasına geçmenin zor olacağını söylediler.

Dünyada "kadınlara özel vagon" uygulamasının dini nedenlerden dolayı 2 ve taciz olayları nedeniyle 7 olmak üzere toplam 9 ülkede uygulanmakta olduğunu ifade eden yetkililer, en kısa zamanda Çin'in büyük şehirlerinde "kendilerine uygun" bir uygulama geliştireceklerini bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*