Metrokent'in ilk müşterisi kaydedildi

Metrokent'in ilk müşterisi kaydedildi.28525
  • Giriş : 09.07.2009 / 16:36:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başakşehir'de inşa edilecek ''Metrokent'' projesinin tanıtımını yaparak, ilk başvurunun kaydını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KİPTAŞ tarafından Başakşehir bölgesinde 24 ay sonra teslimi yapılacak 1480 konutun yapılacağı ''Metrokent'' projesinin tanıtımı amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tören düzenlendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tanıtımda yaptığı konuşmada, İstanbul'da, yerel yönetimler olarak, ekonomik sistemde daralmaların bulunduğu dönemde de ciddi yatırımlara devam etmek zorunda olduklarını belirtti.

''Yerel yönetimler olarak ekonomik daralma sürecinde bir panik durumuna geçip işleri durdurma aşamasına gelirsek, bu durum kentin ve Türkiye'nin ekonomisinde ciddi daralmaları paralelinde getirir'' diyen Topbaş, adımlarını dikkatle attıklarını, ancak bir yandan da yatırım yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Topbaş, konut sektörünün, bütün sektörlerin lokomotifi konumunda olduğunu dile getirerek, bu kapsamda KİPTAŞ'ın konut yatırımlarına devam edeceğini kaydetti.

Metroya sıfır noktasında bulunan, İstanbul'un her yerine erişim imkanı olan bölgede, ''Metrokent'' adıyla 1480 konut yapımının başlangıcını gerçekleştirdiklerini ifade eden Topbaş, KİPTAŞ'ın kalitesiyle, başarısıyla, verdiği hizmetle İstanbulların tercih ettiği önemli bir şirket olduğunu söyledi.

Topbaş, KİPTAŞ'ın göreve geldikleri 2004 yılına kadar 20 bin konut yaptığını, 5 yıllık dönemde 30 bin civarında konuta başladıklarını ve büyük bir bölümünü de bitirdiklerini anlatarak, ''Metrokent'' projesinin ardından Maltepe'de 2 bin 500 konut yapımı ve İstanbul'un diğer noktalarındaki projelerine devam edeceklerini belirtti.

Zeytinburnu Sümer Mahallesinde başlattıkları ''deprem Dönüşümü'' konutlarının temelini 1 ay içinde atacaklarını kaydeden Topbaş, Metrokent projesinin, alışveriş merkezleri, yer altı otoparkları, spor alanları ve güvenlik sistemleri gibi her türlü rahatlık düşünülerek hazırlandığını bildirdi.

Projedeki konutlar için yüzde 1.05 faizle 120 aya kadar vade yapılabildiğini dile getiren Topbaş, rakamsal olarak bakıldığında KİPTAŞ konutlarının metrekare birim fiyatının, yapılan diğer aynı ölçekteki konutlardan daha düşük olduğunu, diğer konutların metrekaresinin birim fiyatının 2 bin 300, KİPTAŞ'ın ise bin 850 liradan verildiğini söyledi.

-METRO ÇALIŞMALARI-

Kadir Topbaş, amaçlarının kaçak yapılara fırsat vermeyecek şekilde bütün vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu ifade ederek, ''Başakşehir, 4 ayrı istasyondan bağlantılı modern bir metro hattına kavuşuyor. İnşallah 2010 yılı içerisinde bu metroyu devreye alacağız. Yani bu konutlara sahip olan vatandaşlarımız, İstanbul'un herhangi bir noktasına metroyla rahatlıkla gidebilecek'' diye konuştu.

İstanbul'da metro inşatlarının devam ettiğini dile getiren Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yer altında binlerce insanımız 24 saat esasıyla çalışmakta. Biz yüzeyde olduğumuz için 30-40 metre yerin altındaki bu hummalı çalışmalardan haberimiz yok. Ama İstanbul'da 54 kilometre metro inşaatı devam ediyor. İstanbul'da yaşamı kolaylaştırmanın yolunun metrodan geçtiğini bildiğimiz için, çalışma yoğunluğumuzu raylı sisteme göre ayarladık. İstanbul'da ulaşımla ilgili çalışmalarımızı asla durdurmadık. Adım adım metro istasyonları İstanbulluların hizmetine girecek. Kent kullanımında nüfus ciddi ölçüde artmasına rağmen, yani kentte 23 milyon hareketlilik olmasına karşın, geçmişte yaşanılan sıkıntılar yaşanmıyor. Yeni yaşam alanlarını da ulaşım akslarına paralel olarak planlıyoruz. İstanbul'un 39 ilçesinden biri olan Başakşehir hızla gelişen bir bölge.

Yaptığımız konutlarla bu kentin ekonomisine ciddi bir katkıda bulunmuş oluyoruz. Devam eden metro inşaatlarımızın toplam maliyeti 1 milyar 136 milyon dolar.''

Topbaş daha sonra satışa sunulan konutlardan almak için başvuran Sadullah Kahveci'nin kaydını aldı.

Başakşehir 5. Etapta 24 ayda tamamlanması planlanan ve 1480 dairenin bulunacağı ''Metrokent Projesi'' kapsamında 78 (1 1), 113(2 1), 154 (3 1), 194 (4 1), 268 (5 1) ve 336 (5 1) konut inşa edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*