METRO'nun işçi çıkarmama formülü

METRO'nun işçi çıkarmama formülü.8846
  • Giriş : 02.12.2008 / 09:11:00

Metro Grubu işçi çıkarmak yerine eksik mesai yöntemine başvururken perakendeciler esnek çalışma yöntemiyle eleman alımını artıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Metro bir gün az çalıştıracak sektör part-time'a kayacak

Metro Toptancı Market Genel Müdürü Hakan Ergin, global mali krizin Türkiye'de de tegdirginliğe neden olduğunu ve birçok şirketin küçülmeye gittiğini belirterek, "Biz küçülme gibi bir projede olmayacağız. Çalışanlarımızla yollarımızı ayırmayacağız" dedi. Kalifiye ve yetişmiş işgücünün hem kendileri hem de sektör için en büyük sermaye olduğunu vurgulayan Ergin, "İşten çıkarmak yerine alternatifimiz, grubumuzdaki kişi başı çalışma gün sayısını indirmek olacaktır" diye konuştu. Media Markt'ta çalışan yaklaşık 900 kişi hariç geri kalan 6 bin sendikalı çalışan üzerinde bu uygulamayı başlatmak için sendikayla görüşeceklerini dile getiren Ergin, şöyle konuştu: "Sendika ile bir araya gelip bu konuyu ciddi anlamda konuşacağız. Sendikamızla görüşüp daha az gün çalıştırma yöntemini seçtik. Çalışma günü sayısı 25 günse bu bir gün düşerek 24 gün olur. Bu da ortalama 120 kişinin çalışma saatine denk geliyor. Yöneticiler de dahil olmak üzere her şeyi adil kılarak eksik mesai yöntemine gideceğiz."

İŞÇİ ATMAK İNTİHARDIR

Perakendeciler Federasyonu Başkanı Şeref Songör ise, perakende sektöründe işçi çıkarmanın intihar etmek gibi bir şey olduğunu söyledi. Bu daralma dönemi sürerse işten çıkarmaların olası göründüğünün altını çizen Songör, bu yöntemin ancak bunun en son başvurulacak yol olduğunu dile getirdi. Perakendecilerle yaptıkları görüşmeler sonucu özellikle kirizin daha yeni etkilemeye başladığı perakende sektöründeki eleman ihtiyaçlarını part-time işe alarak giderecekleri fikrinin ağırlık kazandığını dile getiren Songör, "Her yıl mağaza sahipleri milyon dolarları işe aldıkları elemanlarının eğitimine harcıyor. Perakendeciler onca yatırımı işten çıkararak harcamazlar, harcayamazlar. Böyle bir lüksleri yok" diye konuştu.

Yarı zamanı deneyen marka sayısı artacak

Bir İK sitesinin Genel Müdür Yardımcısı Aşkın Çağlayan, part-time eleman çalıştırmayı deneyen perakendecilerin sayısından artış olacağını belirterek şöyle konuştu: "Parttime eleman çalıştırmanın ekonomik bir avantajı var. SSK, ücret ve tazminat sorumluluğu daha az olan bir yöntem."

Haciz ihbarnameleri 2.5 kat arttı

Metro Grup kuruluşu olan Real Hipermarket Genel Müdürü Kubilay Özerkan, geçen yılın aynı dönemine göre haciz ihbarnamelerinde 2.5 kat artış yaşandığını söyledi. "Bu oran geçen yıl 110 adetti. Bu yıl ise 280 adede çıktı" diyen Özerkan, insanların tasarrufa yöneldiğini belirterek, "Özellikle insanlar markalı ürünlerden uzaklaşıyor ve hipermarketlerde satılan tekstil ürünlerine yöneliyor. "Artık insanlar marka satan mağazalara gitmek yerine ucuz satan hipermarketlere kayıyor. Ucuz alımı tercih ediyorlar. Özellikle de gıda da ve tekstilde promosyonlu ürünler büyük ilgi görüyor" diye konuştu.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*