Metropol İstanbul, 22 Temmuz seçimlerine hazırlanıyor

Metropol İstanbul, 22 Temmuz seçimlerine hazırlanıyor.12099
  • Giriş : 18.07.2007 / 22:01:00
  • Güncelleme : 18.07.2007 / 22:07:57

Seçim günü İstanbul'da bin 362'si rütbeli, 12 bin 860 personelin görev yapacağını bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Valisi Muammer Güler, 22 Temmuz'daki genel seçimde, kentte özellikle sandık alanları ve çevresinde bin 362'si rütbeli, 12 bin 860 personelin görev yapacağını bildirdi.

Vali Güler, seçimde alınacak tedbirlere ilişkin Vatan Caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde düzenlenen toplantının ardından, Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, seçim nedeniyle kentte alınacak tedbirleri gözden geçirdiklerini anlatan Vali Güler, ildeki 7 milyon 405 bin 596 seçmenin, 24 bin 300 sandıkta oy kullanacağını belirterek, sandık bölgelerinin bin 221'inin okul, diğerlerinin de kamu kurum binaları olduğunu kaydetti.

Vali Güler, İstanbul'da 3 ayrı seçim bölgesinde, 14 siyasi parti ile 150 bağımsız adayın bulunduğunu hatırlatarak, ''Oy verme günü içerisinde özellikle sandık alanı ve çevresinde bin 362'si rütbeli, 12 bin 860 personel görev yapacak. Bunların 10 bin 208'i emniyet bölgesinde, 2 bin 652'si jandarma bölgesinde görev yapacak'' diye konuştu.

SEÇİM YASAKLARI

Seçim öncesinde propaganda yasağının bulunduğu ve bazı seçim yasaklarının uygulandığı bir dönemin yaşandığını vurgulayan Vali Güler, şöyle devam etti:

''Bu dönem içerisinde tedbirlerimiz sürdürülmektedir. 1595 seçim irtibat bürosu da bu süreçte kurulmuştur. Yüksek seçim Kurulunun (YSK) 16 Temmuz 2007 tarih ve 668 sayılı kararında da belirtildiği üzere yayın yasağı, alkollü içki yasağı ve silah taşıma yasakları düzenlenmiştir. Oy verme süresi içerisinde, oy verme günü olan 22 Temmuz 2007 Pazar günü 06.00 ile 24.00 saatleri arasında alkollü içki satılması, içkili yerlerde, umuma açık mahallerde her nevi alkollü içki verilmesi ve içilmesinin yasak olduğu hususunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.''

Vali Güler, oy kullanılan gün, oy verme süresince tüm umumi eğlence yerlerinin de kapalı olacağını ve eğlence yeri niteliği taşıyan yerlerde sadece yemek verilebileceğini hatırlatmak istediğini vurguladı.

SEÇİM HAREKAT MERKEZLERİ OLUŞTURULDU

Emniyet ve asayişi sağlamakla görevli olanların dışında hiçbir surette ruhsatlı da olsa silah taşınamayacağını bildiren Vali Güler, şöyle konuştu:

''Bu süre içerisinde il ve ilçe seçim harekat merkezleri oluşturulmuştur. Burada 24 saat gelişmeler takip edilecektir. Tamamen yargının denetiminde yapılacak seçimlerde, devlet kurumları önemli bir tecrübeye sahiptir. 2002 ve 2004'te yaşanan genel milletvekili seçimi ve mahalli seçimler de İstanbul'da son derece huzurlu bir şekilde icra edilmiştir.

Ben bu seçimlerin de huzurlu bir ortam içerisinde geçeceğini umuyor ve değerli vatandaşlarımızdan, sandık alanlarında görevli sandık kurulu başkan ve üyelerinin yanı sıra güvenlik kuvvetlerinin talimatlarına uymalarını rica ediyorum.''

GÖREVLİLER, GÖREV YERLERİNDE OY KULLANACAK

Vali Güler, YSK'nın kararı gereğince güvenlik görevlilerinin görevli bulundukları bölgedeki sandıklarda oy kullanacaklarını belirterek, açıklamasını şöyle tamamladı:

''Seçimlerden sonra, oy verme süresinin bitimine müteakip sandık kurullarında gerek oy pusulaları, gerekse sayım tutanaklarının ve diğer evrakın mühürlendiği ve imzalandığı seçim torbaları seçim kuruluna teslim edilinceye kadar güvenlik kuvvetleri görevlerini sürdürecektir. Bu konuda her türlü tedbir alınmıştır. Her sandık, mutlaka seçim kuruluna intikal ettirilip, teslim edilene kadar, o sandıkla ilgili görevli arkadaşlarımız görevlerini sürdüreceklerdir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious