'Mevcut kriz, Latin Amerika'yı yeni bir Orta Doğu yapabilir'

  • Giriş : 04.03.2008 / 14:59:00

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Kolombiya'da faaliyet gösteren FARC gerillalarına Ekvador toprağında operasyon düzenlenmesiyle patlak veren krizin, Latin Amerika için çok ciddi bir kriz olduğunu ve "Latin Amerika'yı yeni bir Orta Doğu yapabileceğini

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meksika televizyon kanalına demeç veren Correa, sorunun ikili değil bölgesel bir sorun olduğunu belirterek, böyle bir durumun Latin Amerika'yı yeni bir Orta Doğu haline getirebileceğini kaydetti.

Amerikan Devletleri Örgütünün (OEA) Washington'daki daimi konseyinin toplantısından birkaç saat önce açıklamalarda bulunan Correa, "saldırganın sertlikle durdurulmasını" istedi.

Kolombiya ordusu tarafından Ekvador topraklarında geçen cumartesi günü FARC'a yönelik olarak düzenlenen operasyonun kabul edilemez olduğunu bir kez daha belirten Correa, "Latin Amerika tarihinde ilk kez böyle bir şey olmuştur. Hatta Orta Amerika'da, Nikaragua'da, Salvador'da, Guatemala'daki gerillalarla ya da Peru, Brezilya, Arjantin ve Uruguay'daki gerillalarla bile hiçbir hükümet çatışmayı böylesine bölgeselleştirmemiş ve dost bir ülkeyi bombalamaya cesaret edememişti" dedi.

FARC'ın iki numaralı adamı Raul Reyes'in öldüğü operasyon, ciddi bir diplomatik krize dönüştü. Ekvador ve Venezuela, Kolombiya ile sınırlarına birlik gönderirken, Ekvador, Bogota ile diplomatik ilişkilerini kesti, Venezuela da Kolombiya büyükelçisini sınır dışı etti.

ABD tarafından desteklenen Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe, baskın sonrasında ele geçirilen belgelerde Correa ile Kolombiya'daki gerillaları arasında bağlantı olduğunun ortaya çıktığını söylerken, Ekvador bu suçlamaları reddetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious