Mevduat güvencesinde limit olacak

Mevduat güvencesinde limit olacak.11422
  • Giriş : 22.11.2008 / 09:54:00

Başbakan R. Tayyip Erdoğan, ''Mevduatta limitin arttırılması ekonomik paketin içerisinde var ama rakamı belli değil. Sınırsız düşünmüyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, Hindistan'da Türk Büyükelçiliğinin ek binasının açılış töreninin ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in İmralı'ya başka mahkumların da yerleştirileceği yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, ''Mehmet Ali Bey'le görüşmedim. Şu anda ne dedi tam bilmediğim için cevap vermem doğru olmaz'' dedi.

Bir gazetecinin ''Ekonomik paket çok büyük bir heyecan yarattı, piyasaları olumlu etkiledi'' şeklindeki sözlerine üzerine de Erdoğan, şu yanıtı verdi:

''Arkadaşlarımı bu konuda görevlendirdim, çalışma yapıyorlar. Gerek G-20 Zirvesinden çıkan deklarasyon çerçevesi içerisinde gerekse bizim bakış açımızı içeren bir çalışma... Bu çalışmanın hazırlıklarını yapıyorlar. Döner dönmez tekrar oturacağız, değerlendireceğiz, ona göre ne gibi adımlar atabiliriz veya atacağız? Bunları karar bağlayacağız. Varlıkların Türkiye'ye getirilmesi konusundaki yasayı Cumhurbaşkanımız onayladı. Bakalım ondan ne gibi netice elde edeceğiz? Bu bir anlık bir olay değil. Bu çalışmayla birlikte gerek reel sektör gerek finans sektörü, dayanışma içerisine girmemiz halinde inanıyorum ki bu süreci çok daha az hasarlı atlatabiliriz.''

''Mevduatta güvence ve limit yükselme konusunda bir yetki alındığının'' hatırlatılmasa üzerine de Erdoğan, ''O da bu işin içerisinde var ama rakam belli değil'' diye konuştu.

''Limitsiz mi olacak?'' sorusu üzerine de Erdoğan, ''Sınırsız düşünmüyoruz'' karşılığını verdi.

Erdoğan, terörle mücadele ile ilgili hazırlanacak yasa çalışmalarının ne aşamada olduğu sorusuna da ''Artık son aşamaya geldi'' yanıtını verdi.

HİNDİSTAN İLE TİCARET HEDEFİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''hedeflerinin 2010 yılında Türkiye ile Hindistan arasındaki dış ticaret hacmini 6 milyar dolara ulaştırmak'' olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçiliğinin ek binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Hindistan'da her alanda girişimci olmanın ve bir temsil görevini yerine getirmenin onur olduğunu söyledi.

Erdoğan, Yeni Delhi'de yaşayan vatandaşlara da seslenerek, bu vatandaşların Türkiye ile Hindistan arasında ilişkilerin geliştirilmesinde bir köprü görevi gördüğünü söyledi. Türkiye ile Hindistan arasında bugün dış ticaretin üç milyar doların üzerine çıkacağını ifade eden Erdoğan, ''Hedef, 2010 yılında Türkiye ile Hindistan arasındaki dış ticaret hacmini 6 milyar dolara ulaştırmaktır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, askeri ve kültürel alanda işbirlikleri hazırlıkları olduğunu belirterek, her iki ülkenin siyasi alanda da birbirini desteklediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*