Mevlânâ, Brüksel'e konuk oldu; sıra Vatikan'da

  • Giriş : 02.06.2007 / 22:22:00

Belçikalılar, "İlginç, ömrümüzde hiç görmedik böyle bir şey, mistik ve heyecan verici." diyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kraliyet sirkinin büyük salonundan çıkan Belçikalılar, "İlginç, ömrümüzde hiç görmedik böyle bir şey, mistik ve heyecan verici." sözleriyle anlatıyorlardı hislerini.

İlk kez izliyorlardı sema törenini ve çok etkilenmişlerdi. Mevlânâ'nın doğumunun 800. yılı münasebetiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yurtdışında düzenlenen etkinliklerin dördüncüsü, önceki gün Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirildi. Daha önce Saraybosna, Mexico City ve Kahire'de yapılan etkinliklerin Brüksel ayağı, AB yolundaki Türkiye için önemli bir adımdı. Cirque Royal'de düzenlenen etkinliği, yüzde sekseni Belçikalı iki bine yakın insan izledi. Salonu dolduranlar arasında Belçika hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, Büyükelçi Fuat Tanlay, AB görevlileri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, akademisyenler, sanatçılar ve gurbetçiler de vardı. Kraliyet sirkinin daire şeklindeki mimarisi, sema töreninin görselliğine ayrı bir renk kattı. Sadece klasik müzik konserlerinde görülen sessizlik, sema töreninin başlangıcından sonuna kadar devam etti.

Etkinlik, bakanlığın 2007 yılı için hazırladığı Türkiye tanıtım slaytı ile başladı. Sunuculuğunu Belçika'da yaşayan yazar-senarist Kenan Görgün'ün yaptığı programın açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Teftiş Kurulu Başkanı Faruk Şahin yaptı. Mevlânâ'nın İslam düşüncesinin sekiz yüzyıldır eskimeyen bir dirilişin, yeniden kendini üretmenin zirvesi olduğunu söyleyen Şahin, "İslam'ın ve Mevlânâ'nın kuşatıcı ve diriltici soluğunu hissettirebilirsek kendimizi bahtiyar hissedeceğiz. Şili'den Endonezya'ya renklerin, dillerin, kültürlerin harmanlandığı bir coğrafyada 18 noktada Mevlânâ'nın görüşlerini, estetiğini, ölümsüzlüğün sırrını, gönülleri titreten musikisini insanlıkla paylaşacağız." dedi. Konuşmanın ardından Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. İsmail Taşpınar tarafından Mevlânâ'nın hayatı, felsefesi ve sema töreni hakkında bir konferans verildi. Konferansın ardından da Konya Tasavvuf Müziği Topluluğu sema töreni icra etti.

Programı değerlendiren Belçika Devlet Bakanı Emir Kır, İslam ve Hıristiyanlığın tartışıldığı bir dönemde yapılan bu tür etkinliklerin İslâm'ın gerçek yüzünü insanlara anlatmada büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi. Kır, "Ortaya çıkan sorunların temelinde inançlarımızı ve İslam'ın haklı değerlerini daha iyi anlatamamız yatıyor. Eğer bu değerlerimizi doğru bir şekilde dünyaya anlatabilirsek daha iyi ilişkiler kuracağız. İşte bu türden etkinlikler bunu sağlamada önemli bir yer teşkil ediyor." dedi.

Büyükelçi Fuat Tanlay da programın hem Mevlânâ'nın hem de Türkiye'nin tanıtımı açısından önemli bir işlevi yerine getirdiğini söyledi. Belçika'da önceden de bu tür etkinliklerin düzenlendiğini söyleyen Tanlay "Ancak bu etkinlik kapsamı bakımından en önemlilerinden biriydi. İnsanların buraya eğlence maksadıyla gelmediklerini gördüm. Ayrıldıklarında da etkilendiklerini yüzlerinden okumak mümkündü." şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2007 yılında 18 ülkede Mevlânâ tanıtım etkinliği düzenleyecek. Bir sonraki durak ise Vatikan. Vatikan'daki törenlere, kiliseden birçok dinî görevlinin de iştirak etmesi bekleniyor.

ALİ PEKTAŞ / BRÜKSEL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious