Mevlana Amerika'da olsaydi...

  • Giriş : 25.11.2005 / 00:00:00

KONYA - Mevlana filminin senaristligini üstlenen Ömer Lütfi Mete, "Mevlana gibi bir deger Amerikalilarda olsaydi, simdiye kadar en az 10 tane muhtesem sinema çekmis olurlardi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konya Büyüksehir Belediye Baskani Tahir Akyürek ve Mevlana filminin senaristi Ömer Lütfi Mete ortak bir basin toplantisi düzenledi. Konya Büyüksehir Belediyesi toplanti salonunda düzenlenen toplantida konusan Baskan Akyürek, Mevlana Filmi projesinin büyüklügüne dikkat çekerek, Hazreti Mevlana'nin yasam felsefesinin tüm dünyaya duyurulmasi açisindan sinemanin önemine vurgu yapti.

Süleymaniye Camii gibi yüzyillar boyunca hizmet edecek bir eser vermeyi hedeflediklerini kaydeden senarist Mete, görevinin zor oldugunu anlatti. Filmin Hazreti Mevlana'nin düsünce dünyasinin büyüklügü ile orantili olmasi gerektigine isaret eden Mete, "Süleymaniye Camii bir anit eser olarak 400 yil boyunca hizmet vermeye devam ediyorsa bu film de asirlarca gösterilebilmeli, defalarca izlenebilmeli. Sinema öyle bir ürün ki aynen mimari gibi hemen herkesin istifade edebilecegi bir anit eser ortaya koymak gerekir." dedi.

Filmde Konya halkina figüranlik verebileceklerini açiklayan Mete, aksiyon sahnelerinin de bulunacagini duyurdu. Bir haftaya kadar sonra senaryonun ilk yaziminin ortaya çikarilacagini dile getiren Mete, filmin 2007 yilina yetistirilmesinin amaçlandigini belirtti. Mevlana filmini 3 saatlik olarak düsündüklerini kaydeden mete, Mevlana ile ilgili uzmanligi olan bilim adamlarindan olusan bir heyetten istifade edeceklerini açikladi.

Filmin bütçesinin senaryo hazirlandiktan sonra net olarak belirlenebilecegini bildiren Senarist-Yazar Mete, Mevlana hariç bütün karakterler için kafasinda oyuncu tesbit ettigini ifade etti.

Mevlana isminin yeraldigi bir projenin ürkülecek boyutta büyük oldugunu anlatan Mete, "Bu film ilk adim olarak iyi bir senaryo ile yola çikildiginda evrensel bir eser olabilir. Eger olmayacaksa her zaman söylüyorum hiç yazmayalim." seklinde konustu. Mevlana Filmi'nin dünyada en çok begenilen ilk 100 film arasina girecek güzellikte olmasi lazim geldigini vurgulayan Mete, "Açik söylemek lazimki bu hikaye Amerikalilarin elinde olsaydi bundan 10 tane muhtesem sinema filmi yapilirdi. Birbiriyle yarisan muhtesem, farkli yorumlarla farkli tiplemelerle Mevlana filmi ortaya koyarlardi. Herbiri önemli sanat eseri sayilirdi. Herbiri de bir sekilde misyonunu yansitirdi. Ama biz böyle bir hazineyi çok sinirli sayida Hazreti Mevlana meraklisinin yararina ancak açabilmis durumdayiz. Bu film ile hizmeti biraz daha çogaltmis olacagiz. Bunu sinemayla gerçeklestirdigimiz zaman insanlar icabinda ruhani açidan bir arzu duydugunda evlerinde DVD'lere koyarak izleyebilecekleri bir saheser bulucaklar." diye konustu.

Saheser olarak yapmayi düsündükleri Mevlana filminin herkes tarafindan kabul görebilecek nitelikte olmasini amaçladiklarini açiklayan Mete, "Kim için bir saheser, sadece benim için degil. Ben kendi eserimi begenebilirim. Önemli olan bütün dünyanin gözünde bir saheser olmasi. Umut ediyorum bunun için ilk adim senaryodur. Senaryo çok iyi olsada, herkes çok begense de, ondan sonrasi çok daha zordur. Maddi zorluklardan çok daha fazla organizasyon zorluklari karsimiza çikacak. Çünkü orada bir dönem öyküsü var. Bu dönemi bu atmosferi canli bir sekilde bütün ruhuyla yansitabilmek büyük bir ekip çalismasi gerektiriyor." dedi.

Mevlana filmi senaryosunun en az 5 defa daha yazilabilecegini söyleyen Mete, sunlari kaydetti: "Bu filmin sadece sanat yönetmenligi olaganüstü bir egitimi gerektirir. Mevlana'nin giydigi kiyafetlerin her birinin ayrintisi üzerinde çalismak gerekir. Senaryo biter bitmez Mevlana kiyafetleri üzerinde inceleme yapmak gerekiyor. Mevlana'ya yakisti diyebilecegimiz bir eser olmasini istiyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious