Mevlana aşığının vasiyeti gerçekleşti

Mevlana aşığının vasiyeti gerçekleşti.12747
  • Giriş : 15.12.2008 / 12:35:00
  • Güncelleme : 15.12.2008 / 12:34:26

Mesnevi'yi okuduktan sonra İslamı'ı seçip Havva adını alan Fransız yazar Prof. Eva de Vitray Meyerovitch'in duası geç de olsa ölümünden 10 yıl sonra gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mesnevi'yi okuduktan sonra İslamı'ı seçip Havva adını alan ve Mevlana'nın yanında gömülmek isteyen Fransız yazar Eva de Vitray Meyerovitch'in duası geç de olsa kabul oldu ve ölümünden 10 yıl sonra naaşı Konya'ya getirildi. Ölümünden 10 yıl sonra naaşı Konya'ya getirildi.

Mevlana hayranı olan ve Müslüman olduktan sonra Konya'ya gömülmek istediğini vasiyet eden Fransız profesör Eva De Vitray Meyerovitch'in cenazesi, uçakla Konya'ya getirildi. Cenazeyi havaalanında, Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdullah Öztürk ve Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Dairesi Başkanı Ercan Uslu ile belediye yetkilileri karşıladı. Doç. Dr. Abdullah Öztürk, havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Meyerovitch'in hayattayken 2 duası olduğunu, bu dualarının da Mesnevi'nin Fransızca'ya çevrilmesi ve Konya'da Mevlana'nın yakınlarında mütevazı bir mezara gömülmek olduğunu söyledi.

CENAZE NAMAZI KILINACAK

Meyerovitch'in mezarını Konya'ya taşıyarak ikinci duasını yerine getirmiş olacaklarını ifade eden Öztürk, şunları kaydetti: "Konya'ya gömülme isteğini birçok konferansta ve farklı ortamlarda dile getirmişti. Ama bugüne nasip oldu. Onun arzusunun yerine getirilmesi için uzun bir süredir ailesiyle görüşmeler yaptık. Yaptığımız görüşmeler sonucunda mezarının Konya'ya taşınması konusunda ailesinden izin aldık. Bunun üzerine cenazesi cuma günü uçakla Paris'ten İstanbul'a oradan da Konya'ya getirildi." Öztürk, Mevlana'nın Mesnevi'sinde "Aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır" dediğini hatırlatarak, "Mevlana, farklı medeniyette olan Meyerovitch'i çağırdı. Demek ki Meyerovitch, Hz. Mevlana'yı anladı. Mevlana da kendisini anlayanları yolda bırakmıyor. Sağken çağırdığı insanlar olduğu gibi öldüğü zamanda çağırdığı insanlar oluyor" diye konuştu. Meyerovitch'in mezarının Konya'ya taşınmasının, Mevlana'nın değerlerinin yurtiçi ve yurtdışında tanıtılması açısından çok önemli olduğunu dile getiren Öztürk, Meyerovitch'in cenazesinin Konya'ya getirilmesinden büyük mutluluk duyduğunu bildirdi. Öztürk, Meyerovitch'in cenazesinin 17 Aralık Çarşamba günü Sultan Selim Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Mevlana Müzesi karşısındaki Üçler Mezarlığı'na defnedileceğini sözlerine ekledi. Meyerovitch'in cenazesi, Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait cenaze aracıyla Musalla Mezarlığı'nın morguna kaldırıldı.

Beni gölgesine gömün

Müslüman olduktan sonra "Havva" adını alan ve 1999'da 90 yaşında vefat eden ünlü Fransız yazar Prof. Dr. Eva De Vitray Meyerovitch'in, 1998'de Konya'daki bir sempozyumda yaptığı konuşmada "Benim gibi yaşlı bünyesi, hasta kalbiyle kilometreler katetmek bile Hz. Mevlana'nın huzurunda yorgunluk değil, mutluluk verir. Onun maneviyatının gölgesinde kıyamete kadar kalabilmek için beni Konya'ya gömün" dediği öğrenildi.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*